Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Brexit без споразумение - какви ще са последиците?

13 март 2019, 08:30 часа • 6157 прочитания

Ще останат ли британци блокирани във Франкфурт? Ще свършат ли швейцарското сирене и френското вино в британските магазини?

Възможността Великобритания да излезе от ЕС без никакви договорености и да има голям хаос нарасна, след като британският парламент отхвърли новата сделка за Brexit на премиера Тереза Мей. Веднага след случилото се, говорител на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че "ако има обосновано искане от Великобритания за удължаване на Brexit, 27-те държави-членки на ЕС ще бъдат готови да го разгледат и да решат единодушно". Германският външен министър Хайко Маас добави, че Берлин се надява да няма твърд Brexit т.е. без споразумение, като също каза, че всичко е в ръцете на британския парламент.

Мъглата пак повдига въпросите какво ще стане, ако Обединеното кралство напусне ЕС - дали на 29 март или по-късно, без споразумение. Ето някои неща, за които Лондон предупреждава своите граждани, че трябва да се подготвят, пише БГНЕС.

Формуляри, формуляри, формуляри

Британците трябва да започнат да се подписват. Много.

Хиляди компании във Великобритания, които правят бизнес с Европа, ще трябва да попълнят декларации за митниците и митата. Британските туристи в ЕС, които искат да наемат кола, може да се нуждаят от международни шофьорски книжки, тъй като лицензите им от Обединеното кралство стават невалидни. И дори домашни любимци може да се наложи да прескачат нови административни пречки, тъй като ще се изискват нови паспорти за тях.

Хората ще трябва да проверят и своите документи за пътуване. Тези, които изтичат в рамките на шест месеца от пътуването, ще трябва да бъдат подновени предварително.

Дилема с лекарствата

Нещата стават по-сериозни за онези, които разчитат на лекарства, отпускани с рецепта. Две трети от използваните във Великобритания лекарства се внасят от ЕС. Длъжностни лица призоваха фармацевтичните компании да създадат шестседмичен "буферен запас" в допълнение към трите месеца, които вече имат. Това би трябвало да помогне за покриване на всички краткосрочни проблеми на границата.

Прехвърляне на роуминг

Безплатният роуминг в ЕС вече няма да се прилага и британските мобилни оператори могат да започнат да налагат допълнителни такси за абонати, които отиват на "континента". Британски политици твърдят, че 90% от операторите от Великобритания и ЕС са обещали да не повишават бързо цените на роуминга. Но няма гаранция срещу нарастването на таксите през следващите месеци.

Лондон също призовава хората в Северна Ирландия да се грижат за "непреднамерен роуминг", когато се намират твърде близо до границата с ЕС с Ирландия.

Франкфуртски разочарования

Огромни европейски летища като Франкфурт могат да бъдат кошмар и в най-добрите времена. Самолетите, които няма да излетят заради изгубени лицензи, ще създадат хаос, който ще разтърси целия свят.

Лондон и Брюксел са изготвили планове за непредвидени обстоятелства, които позволяват на британските превозвачи да продължат да летят до страни от ЕС, дори ако сделката не бъде одобрена. Но това са първоначални договорености, които не позволяват на британските авиокомпании да летят в рамките на ЕС. И дори тези договорености ще изтекат след само шест месеца. Това означава, че британците, които рано са резервирали своите коледни ваканции, трябва да бъдат внимателни.

Купувачи, пазете се

Която и да е покупка с едно кликване в онлайн магазин може да започне да изглежда малко по-малко изкушаваща след Brexit. Британското правителство твърди, че "възможни са по-високи разходи и по-бавно време за обработка" за плащания, извършени в евро. Доставките на колетни пратки също биха могли да станат по-скъпи, тъй като може да бъдат въведени определени данъци за внос и продажба.

Движение и мелодии

Намирането на най-новите филми в Netflix, докато се качвате на високоскоростен влак на Eurostar, може да стане по-трудно. Британците теоретично биха могли да загубят достъп до услуги за стрийминг, докато в чужбина - всичко от Spotify до Amazon Prime - защото Обединеното кралство вече няма да бъде в европейския "цифров единен пазар".

И самата услуга на Eurostar може да е в беда, защото старите лицензи на британските оператори в Европа ще бъдат невалидни.

Свински пай

Британците се гордеят със своето сирене Стилтън и шотландско уиски. Но всичко - от корнуолски пасти до свинско месо от Melton Mowbray, ще изчезне, защото то ще загуби статута си на "географско указание" в Европа.

ИСТОРИЯТА НА BREXIT

Как се стигна дотук? Ето кратко резюме на най-важните дати в процеса на излизане на Великобритания от Европейския съюз.

На референдум на 23 юни, 2016 година британците решиха да напуснат ЕС след 46 години членство с 52% подкрепа. 48% се обявяват против излизането от Блока.

Премиерът-консерватор Дейвид Камерън, който свиква референдума и води кампанията за оставане в ЕС, подаде бързо оставка. Тереза Мей, вътрешен министър и привърженик на оставането в ЕС, зае мястото му на 13 юли 2016 година.

На 17 януари, 2017 година Мей изложи стратегията си за Brexit като заявява, че Великобритания ще напусне единния пазар, което ще позволи да контролира миграцията. "Без споразумение е по-добре, отколкото с лошо споразумение", казва тя тогава.

На 13 март, 2017 година, британският парламент упълномощава Тереза Мей да задейства член 50 от Договора от Лисабон, което стартира процеса по напускане на ЕС. С писмо до президента на Европейския съвет Доналд Туск, тя официално уведоми за намерението на Великобритания да напусне ЕС. С това беше сложено началото и на 2-годишния план за напускане, като излизането е планирано на 29 март, 2019 година.

В опит да засили позициите си по преговорите за Brexit, Мей свика предсрочни избори на 8 юни, 2017 година. Рискованият ѝ ход води до загуба на мнозинство на нейната Консервативна партия, която се оказва принудена да търси подкрепата на партията на Демократичните юнионисти от Северна Ирландия.

Лондон и ЕС постигнаха споразумение на 8 декември, 2017 година по три ключови теми – сумата, която Лондон ще плати при напускането на ЕС, правата на гражданите и границата с Ирландия. Лидерите от ЕС дадоха зелена светлина за следващата стъпка на преговорите по Brexit, включително търговските отношения след развода. Решението за напускане на Великобритания стана закон на 26 юни, 2018 година.

На 6 юли, 2018 година Тереза Мей получава подкрепа от кабинета си да договори "свободна търговска зона с ЕС". 2 дни по-късно, министърът по Brexit - евроскептикът Дейвид Дейвис, подаде оставка, като заявява, че "Тереза Мей дава твърде много твърде лесно". Друга ключова фигура в кабинета – външният министър Борис Джонсън – също подаде оставка на 9 юли.

На 13 ноември, 2018 година кабинетът на Тереза Мей съобщи, че преговарящите са постигнали проектоспоразумение за напускане на ЕС. На 14 ноември кабинетът в Лондон подкрепи споразумението след часове разгорещен дебат. На следващия ден, четирима министри, сред които и новият министър по Brexit Доминик Рааб, подадоха оставка в знак на протест срещу споразумението.

Лидерите на ЕС одобриха споразумението на 25 ноември. "Това е единствената възможна сделка", заяви тогава председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Споразумението е изправено пред остри критики в британския парламент заради предпазната клауза, която предотвратява проверки на границата между Северна Ирландия и Ирландия.

На 10 декември, Мей отложи вота в парламента, а лидерите на ЕС отказват допълнително предоговаряне.

На 12 декември, депутати от Консервативната партия, недоволни от управлението на Тереза Мей като лидер на партията, искат вот на доверие. Тя го печели с 200 гласа, а 117 са против.

На 15 януари, 2019 година британският парламент най-накрая гласува по споразумението за напускане на ЕС, но го отхвърли с 432 срещу 202 гласа – най-тежкото поражение за правителство в модерната британска история. Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин призовава за вот на недоверие на правителството на 16 януари. Кабинетът пак оцеля, а Тереза Мей обеща да работи с опозицията, за да се намери компромис по Brexit.

На 29 януари британските депутати гласуваха да изпратят Мей обратно в Брюксел, за да предоговори предпазната клауза, като намекнаха, че така споразумението би могло да мине в парламента. ЕС обаче обяви, че споразумението не може да се предоговаря.

На 12 март парламентът отново отхвърли - с 391 срещу 242 гласа, сделката за Brexit, дори и след като Мей заяви, че е договорила с Брюксел промени по най-спорните клаузи.

На 13 март британските депутати ще гласуват дали Великобритания да напусне ЕС без споразумение. Ако отхвърлят тази опция, на 14 март ще гласуват дали да отложат датата на излизане от ЕС.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес