"Идеята за минимален глобален корпоративен данък (15%) е еманация на цинизма на правителствата и централните банкери.
С въвеждането на такъв данък, те буквално показват, че няма да правят никакви структурни реформи и ще продължават с разточителната фискална и парична политика.
Някой все пак трябва да изнесе товара на тази планина от дълг, и това са обикновените граждани и бизнеса", пише анализаторът Борислав Боев във Фейсбук.
"Минималният корпоративен данък ще ликвидира конкурентоспособността на редица държави, а принудителното изземване на печалбата ще пресече до голяма степен предприемаческата инициатива на хората, които търсят съзидание.
Освен това инструментариума за реинвестиране на печалбата ще бъде силно ограничен (по-малко пари във организацията), а това ще рефлектира върху цялата производствена дейност. Тотална загуба на иновативен потенциал и дори желание за устойчиво правене на бизнес.
Заплатите на служителите също ще пострадат, без значение дали говорим за промишлени сектори, или услуги.
Такива единни и глобални данъчни ставки са уродлива форма на световен марксизъм от нов вид, който цинично продължава класическите опити на марксизма за силово моделиране на всички обществени и икономически отношения."