Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Bloomberg: САЩ искат от Зеленски по-ясен военен план

13 януари 2024, 18:00 часа • 7224 прочитания

САЩ искат от Украйна да усъвършенства плана си за борба с руската инвазия, тъй като войната навлиза в третата си година, и се очаква да повдигнат този въпрос пред президента Володимир Зеленски в Давос следващата седмица.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан вероятно ще повдигне темата с украинския лидер в рамките на Световния икономически форум, а американски официални лица ще продължат да настояват за това през следващите седмици, твърдят запознати с планирането.

Усилията на Вашингтон са последният признак на търкания между Украйна и нейния най-важен съюзник. Европейската и американската помощ за Киев в размер на над 110 млрд. долара все още е спряна, а миналогодишната контраофанзива на Украйна, подкрепена с американски и европейски оръжия и обучение, не успя да постигне значителен пробив. Още: Основният проблем на Украйна има решение, но Запада също трябва да действа

Официалните лица във Вашингтон са обезпокоени, че различията между Зеленски и началника на армията Валерий Залужни забавят усилията за изкристализиране на нова стратегия.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Говорителите на Съвета за национална сигурност към Белия дом отказаха коментар.

Зеленски предупреди в сряда, че колебанието на съюзниците „само увеличава смелостта и силата на Русия“. В речта си в Литва той предупреди, че противовъздушната отбрана е на изчерпване, тъй като през последните седмици Русия е увеличила ракетните удари.

Съюзническите служители продължават да се надяват, че помощта може да бъде отпусната до следващия месец, въпреки че все още няма признаци за сделка във Вашингтон.

В момента украинските военни разработват планове за 2024 г. и се обмислят различни варианти, каза един от хората. САЩ искат да определят как най-добре да насочат подкрепата си, за да помогнат на Украйна да се защити през следващата година.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Тъй като е малко вероятно да се стигне до решителен пробив в близките месеци, съюзниците на Киев твърдят, че разработването на ясна военна стратегия за това как да се защитят сегашните позиции и след това да се пробият руските линии е от решаващо значение.

Напрежение в Киев

Напрежението между Зеленски и неговия военен началник се появи през ноември, когато Залужни публично описа войната като достигнала до патова ситуация, което подразни президента, който многократно е обещавал да прогони руските сили от своята територия. По-късно Залужни оттегли коментарите си, но въпреки официалните твърдения, че ръководството е единно, напрежението остана. Още: Притеснение на Запад: Русия надвива Украйна в електронната война

Двамата имат разногласия относно необходимостта от намаляване на възрастта за призоваване, за да се възстановят редиците на армията, където загубите са големи, пише Bloomberg.

През декември Залужни разкритикува бавния темп на наборната служба, след като Зеленски забави подписването на законопроект, който предвиждаше намаляване на възрастта за набиране на войници. След това кабинетът внесе в парламента нов проектозакон. Зеленски посочи, че украинските военни лидери са поискали да мобилизират до 500 000 души.

Разбира се, усилията на Киев да постигне напредък на фронтовата линия отчасти са възпрепятствани от бавните доставки на ключови материали, като ракети с по-дълъг обсег и изтребители, а някои съюзнически държави не изпълняват поетите от тях ангажименти да предоставят на Украйна повече оръжия и артилерийски боеприпаси. Още: Стратегическо спиране на огъня в Украйна - сценарий, който и САЩ, и Русия харесват?

През последните седмици Русия изстреля едни от най-големите си ракетни удари по време на войната. Според оценката на един от членовете на Групата на седемте руският президент Владимир Путин може да стане още по-смел, след като формалността по преизбирането му през март приключи.

По-специално противовъздушната отбрана на Украйна зависи от стабилните доставки от западните съюзници.

Помощта е в застой

САЩ и техните съюзници от Г-7 работят с Украйна и за финализиране на по-дългосрочни двустранни ангажименти в областта на сигурността, които се надяват да приключат през следващия месец.

Искането на администрацията на Байдън за отпускане на 61 млрд. долара помощ за Украйна за тази година се бави от месеци на фона на съпротивата на републиканците в Конгреса, включително призиви за повече яснота относно плановете на Украйна за продължаване на борбата. Още: Притеснение в САЩ: Дългият конфликт е в полза на Путин. Защо?

„Трябва да знаем какъв е техният план и съм сигурен, че администрацията също настоява за това“, заяви в сряда сенаторът републиканец от Айова Джони Ърнст. „Те не могат ясно да кажат как изглежда победата.“

САЩ и Украйна и преди са имали различия във военната си стратегия. Американските служители биха предпочели Украйна да съсредоточи миналогодишната си контраофанзива върху концентрирани усилия за пробив на руските линии в Южна Украйна, вместо да разгръща ресурсите си на по-голям фронт.

Киев - и някои други съюзници - смятат, че подходът на Украйна да работи за изтощаване на руските сили и доставки е бил правилен, като се има предвид, че тя не е имала въздушно прикритие и е щяла да се бори да понесе загубите, които атаката без него би причинила.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес