Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: Опасната реторика на Тръмп се превръща в подарък за Путин

13 февруари 2024, 01:25 часа • 5555 прочитания

На фона на ескалиращите заплахи от страна на Русия към съюзниците от НАТО неотдавнашните изявления на Доналд Тръмп отново повдигнаха дълбоки въпроси за бъдещето на трансатлантическата сигурност, ако той спечели изборите през ноември.

По време на митинг, който се проведе на 10 февруари в Южна Каролина, Тръмп заяви, че ако Путин нападне някоя от европейските членки на НАТО, то той няма да я защити. Нещо повече, бившият американски президент заяви, че би насърчил Русия да предприеме такъв ход, тъй като Европа не плаща своите разходи за колективна сигурност.

Още: Доналд Тръмп покани Русия да нападне НАТО (ВИДЕО)

Някои могат да изтълкуват коментарите на Тръмп като нищо повече от предизборна агитация. Но тези изявления на републиканския кандидат-президент със сигурност ще засилят и без това значителните опасения, че истинският му дневен ред е да отслаби и потенциално да обезкърви един изключително успешен съюз за сметка на европейския континент. Това пише в анализ Олга Лаутман от Центъра за анализ на европейската политика, цитирана от БГНЕС.

Готов ли е Тръмп да изтегли САЩ от НАТО?

Може би никога няма да разберем дали предполагаемият разговор на Тръмп с Путин наистина се е състоял, но едно е сигурно - очевидната му готовност за пореден път да се сближи с руския президент, който е беглец от международното правосъдие. Тъй като Тръмп се стреми да се завърне в Белия дом на фона на очертаващите се федерални обвинения, неговият привиден призив към Русия подчертава неотложността на проблема с чуждестранната намеса в демократичните институции. Призракът на лидер, готов да пожертва международната стабилност в името на личната си изгода, трябва да бъде дълбоко тревожен и да бъде предупреждение за това, което ще се случи, ако Тръмп спечели.

Още: Борел: НАТО не може да зависи от хумора на бивш президент на САЩ

Изявлението на Тръмп, призоваващо за отстъпление от дългогодишните ангажименти за колективна отбрана, залегнали в Договора за НАТО, изпраща смразяващо послание към членовете на НАТО в Централна и Източна Европа, които остро усещат заплахата от руската агресия.

Това не е нещо ново. По време на изборите през 2016 г. и през цялото си президентство Тръмп многократно поставяше под въпрос стойността на НАТО и изразяваше съмнения относно готовността на Америка да спазва задълженията си по договора. Макар че президентът Байдън се опита да поправи щетите, нанесени на трансатлантическите отношения, неотдавнашните изказвания на Тръмп напомнят за несигурността, свързана с външната политика на САЩ.

Още: Байдън: Коментарите на Тръмп за НАТО са ужасяващи

Привързаността на републиканеца към Кремъл датира още от времето на Съветския съюз. През 1987 г., веднага след като се връща от пътуване дотам, Тръмп плаща за поместването на реклама на цяла страница в големи вестници, в която атакува съюзниците и съюзите на Америка. В десетилетията след това Тръмп продължава да се занимава с доходоносни сделки с руски официални лица и мафиоти, за които се твърди, че представляват значителна част от приходите, генерирани от имотите му.

Рискът и сега е ясен, както и през 2016 г. - медиите да се съсредоточат върху възрастта на президента Байдън, превръщайки я в основна тема, като в същото време изместват на заден план все по-тревожните изявления на Тръмп. Докато първото доминира в заглавията на вестниците, на второто, което представлява значителна заплаха за европейската и световната сигурност, е придадено второстепенно значение.

Европа не е готова да воюва

Европейската част от НАТО не е готова да воюва, въпреки че бързо увеличава разходите си за отбрана. Преминаването на Русия към военна икономика бие тревога. През последните седмици генералният инспектор на Бундесвера генерал-лейтенант Карстен Бройер заяви, че въоръжените сили на Германия трябва да се подготвят за война в рамките на 5 години. Други високопоставени служители в областта на сигурността заявиха, че кризата може да настъпи само след 3 години.

Още: Тръмп: Байдън може да не знае, че още е жив (ВИДЕО)

В Прибалтика Латвия, Литва и Естония предприеха активни стъпки за укрепване на отбраната си, като подписаха споразумение за създаване на обща отбранителна линия по източната граница на НАТО. По подобен начин висшият командващ на армията на Обединеното кралство генерал Патрик Сандърс призова за "гражданска армия" и готовност да се сражава в сухопътна война, позовавайки се на продължаващата война на Русия срещу Украйна.

Без американска помощ Киев е обречен

Междувременно блокирането на американската помощ за Украйна, от страна на Републиканската партия, има тежки последици за способността на Киев да се защитава от ежедневните атаки на руската армия. С прекъсването на жизненоважната военна помощ от октомври насам Украйна е изправена пред критичен недостиг на боеприпаси и оръжия, което я принуждава да нормира ресурсите и води до тревожно увеличаване на броя на ежедневните жертви на руските атаки.

Този отказ от подкрепа не само води до смъртта на украинците, но и окуражава експанзионистичните амбиции на Путин, което представлява сериозна заплаха за регионалната стабилност, както и за националната и глобалната сигурност на САЩ. Към саботирането на критичния пакет от помощи за Украйна лоялните на Тръмп в Камарата на представителите продължават да предприемат различни стъпки за нарушаване на американските ангажименти в чужбина. Миналата година републиканският конгресмен Майори Тейлър Грийн внесе поправка в Закона за оторизация на националната отбрана, призоваваща за изтегляне на САЩ от НАТО.

Още: Арабска медия: Европа трепери, че Тръмп може да се завърне

В отговор на забележките на Тръмп генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг бързо потвърди непоколебимия ангажимент на алианса към взаимната отбрана. Решителната му позиция отразява настроенията на много лидери на НАТО, които подчертават незаменимостта на колективната отбрана пред лицето на външни заплахи.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел написа, че "безразсъдни изявления" като тези на Тръмп "обслужват единствено интересите на Путин". Той добави, че подобни коментари правят още по-належащи зараждащите се усилия на Европа да "развие своята стратегическа автономия и да инвестира в своята отбрана".

Още: Байдън обвини Тръмп, че е провалил финансирането за Украйна (ВИДЕО)

Продължаващата привързаност на евентуалния бъдещ американски президент към Русия и разрушителните му действия на международната сцена, съчетани с непропорционалното внимание на медиите към тривиални въпроси, трябва да тревожат всички нас.

Тръмп продължава да се намесва във външната политика на администрацията и да я нарушава. Неговите скандални изказвания и действия гарантират много по-голяма опасност, отколкото възрастта на Байдън.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес