Китай срещу Тръмп: Пекин удари където боли най-много, президентът на САЩ вдигна мизата

08 април 2025, 02:00 часа • 6109 | прочитания

Китай реши да ограничи износа на седем редкоземни елемента, критични за високотехнологичните индустрии. Този ход е пряк отговор на митата, наложени от Доналд Тръмп на Китай. Той идва в допълнение към обявените вече от Пекин ответни мита от 34 процента на всички стоки, внасяни от САЩ, като мярката ще влезе в сила от 10 април. Припомняме, че тарифите на Тръмп спрямо Китай повиши общият размер на американските мита срещу страната до 54 на сто. Според Пекин това решение "не отговаря на международните търговски правила и сериозно подкопава китайските интереси, както и застрашава глобалното икономическо развитие и стабилността на производствената верига и веригата за доставки".

Тръмп бесен, заплаши Китай с още 50% мито

Митата на Китай вбесиха американския президент, който побърза да заплаши Пекин с допълнителни 50 на сто върху вноса. "Ако Китай не отмени своите 34% ответни мита върху американски стоки до утре, САЩ ще наложат допълнителни мита от 50% на китайския внос", обяви американският президент Доналд Тръмп в социалната си мрежа Truth Social.

Още: Митата на Тръмп ядосаха Китай, бавят сделката за TikTok

Той заплаши да повиши още митата срещу Китай от 9 април, като отбеляза, че това може да бъде избегнато, ако Пекин отмени своите ответни мерки преди 8 април. "Вчера Китай въведе ответни мита от 34%, в допълнение към техните вече рекордни тарифи – непарични, незаконно субсидиране на компании и масирана дългосрочна валутна манипулация, въпреки моето предупреждение, че всяка държава, която отмъсти на САЩ чрез въвеждане на допълнителни мита, над и извън вече съществуващите дългосрочни тарифни злоупотреби с нашата нация, ще бъде незабавно посрещната с нови и значително по-високи тарифи, много над първоначално определените", заяви президентът на САЩ.

Китай отвръща на удара: Същите високи мита за САЩ

"Следователно, ако Китай не оттегли увеличението си от 34% над техните вече дългосрочни търговски злоупотреби до утре, 8 април 2025 г., Съединените щати ще наложат ДОПЪЛНИТЕЛНИ мита на Китай от 50%, считано от 9 април. Освен това всички разговори с Китай относно поисканите от тях срещи с нас ще бъдат прекратени! Веднага ще започнат преговори с други страни, които също са поискали срещи", написа в типичния си стил Доналд Тръмп.

Тази вечер, по време на среща с израелския премиер Бенямин Нетаняху, Тръмп заяви, че не обмисля пауза в плана си за въвеждане на мащабни допълнителни мита за десетки държави, въпреки че търговските му партньори искат да избегнат налозите. Американският държавен глава все пак даде знак, че може да бъде отворен за преговори. Тръмп заяви, че митата са „много важни“ за икономическата му програма - и като цяло ще останат – като същевременно отвори вратата за „справедливи и добри сделки с всяка страна“. „Може да има постоянни мита, а може да има и преговори, защото има неща, от които се нуждаем извън митата“, добави той.

Тежък удар за Тръмп

Ако това се случи, ще представлява невиждано досега в световната история надцакване с мита. Извън налагането на тарифи обаче, според анализатори, истинският удар за Тръмп ще е забраната да получава редкоземни минерали от Китай. Според обмисляната от Пекин мярка, отсега нататък чуждестранните компании няма да могат да купуват свободно тези материали — те ще трябва да бъдат подложени на проверка кой и защо купува. Тези метали, сред които самарий, тербий и лутеций, са от съществено значение за производството на електроника, военно оборудване и двигатели.

Като част от отмъщението си на така наречените реципрочни тарифи на президента Доналд Тръмп върху вносните китайски стоки, Пекин заяви в петък, че ще затегне контрола върху износа на седем вида редкоземни елементи. Китай държи близо 70% от световното производство на ценните минерали, сочат данни на Геоложката служба на САЩ. Хватката на Пекин над множество нишови стоки отдавна се разглежда като потенциално геополитическо оръжие, като се има предвид зависимостта на Америка от китайските доставки. Китай вече въведе подобни ограничения за други важни минерали, като галий, германий, графит и антимон, през последните две години на фона на нарастващото търговско напрежение.

Още: Европа заплаши Тръмп: Нулеви мита или война

Последните мерки за контрол върху износа не означават пълна забрана, но ще доведат до по-голям контрол на всички пратки от ценните суровини. При други метали обемът на износ се срина до нула след въвеждането на контрола, тъй като износителите се нуждаят от време, за да получат сертификат.„Новият контрол може допълнително да затегне глобалното предлагане“, казаха за Bloomberg анализатори от Citic Securities Ltd. Политиката „защитава интересите на националната сигурност на Китай и укрепва стратегическата стойност на инвестирането във веригата на индустрията за редкоземни метали“, пишат експертите.

Кои са елементите?

Списъкът с редкоземни елементи, обявен в петък, включва самарий, гадолиний, тербий, диспрозий, лутеций, скандий и итрий. Но два от най-често срещаните – неодим и празеодим – не бяха включени в ограниченията. Те са ключови компоненти в мощните магнити, използвани в двигателите на електрически превозни средства.

„За разлика от седемте избрани редкоземни елементи, те са по-лесно достъпни извън Китай, което може да направи контролите по-малко въздействащи“, казва Дейвид Ейбрахам, асоцииран професор в държавния университет Бойзи в Айдахо. „Те може да са били изключени, за да запазят възможността за бъдещ контрол“, добавя той.

Още: Тръмп: Европа се държеше много лошо, измами ни и ни взе богатствата

Ограниченията за износ няма да навредят на стабилността на международната верига за доставки, твърди в изявление Китайската асоциация на производителите на цветни метали в неделя. „Докато компаниите не участват в дейности, които накърняват националния суверенитет, сигурността и интересите на развитието на Китай, мерките за контрол на износа няма да засегнат нормалната им работа и търговия“, казаха от индустрията. В петък министерството на търговията на Китай заяви, че установяването на контрол върху така наречените артикули с двойна употреба, които имат военни приложения, е в интерес на националната сигурност, регионалната стабилност и световния мир.

Китайската икономика

Централната банка на Китай добави златото към своите резерви за пети пореден месец през март, увеличавайки залога си върху благородния метал като актив на фона на нарастващата световна търговия и геополитическите сътресения. Китайските акции се сринаха и доходността на облигациите падна до рекордно ниско ниво, докато инвеститорите се подготвяха за последствията от спираловиден търговски конфликт между двете най-големи икономики в света.

Китай заяви, че има възможност да облекчи разходите по заеми и правилата за резерви за кредиторите, ако е необходимо, за да защити икономиката си срещу последните мита на президента на САЩ Доналд Тръмп. Пекин наложи 34% мито върху целия внос от САЩ – ход, който изненадва по отношение на времето и обхвата си, което предполага, че последните увеличения на митата са преминали прага на икономическата болка на Китай, предава Bloomberg Economics.

Още: Заради търговската война: Пак драстична промяна в цената на петрола

Китай контролира близо 70% от световното производство на редки земни елементи и го използва като геополитически лост. Преди това Пекин вече беше наложил ограничения върху износа на други важни минерали като галий и графит. След съобщението акциите на китайски и австралийски компании за добив на редкоземни елементи скочиха. Новината предизвика големи печалби за свързаните акции в понеделник, като China Rare Earth Holdings Ltd. поскъпна с цели 10% в Хонконг. China Northern Rare Earth Group добави до 9,2%, а австралийската Lynas Rare Earths Ltd. до 5,1%.

Откъде ще получи САЩ редкоземни минерали?

Ограниченията върху продажбата на китайски редкоемни минерали може да принуди Тръмп да преразгледа отношението си към Украйна и евентуалното споразумение за тези елементи. Припомняме, че САЩ пожелаха да сключат подобно споразумение със Зеленски, но първите няколко варианта, които предложиха, бяха прекалено сурови за Киев, без да осигуряват гаранции за сигурност. Това доведе до остър тон между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски и няколко поредни редакции на текста.

Зеленски не планира да "кляка" на Тръмп за скандалното споразумение за минерали

Според различни източници, и в последния проект на споразумение САЩ настояват да контролират всички бъдещи големи инвестиции в инфраструктура и суровини в Украйна, като по този начин могат да получат право на вето върху всяка роля плюс проект на други съюзници на Киев и да подкопаят кандидатурата на страната за членство в Европейския съюз. Администрацията на президента Доналд Тръмп настоява за "право на първа оферта" за инвестиции във всички инфраструктурни проекти и проекти за природни ресурси в рамките на преразгледаното споразумение за партньорство с Украйна, сочи чернова на документа, видяна от Bloomberg.

Още: Тръмп вдигна мерника на Европа, САЩ се самоубива с митата: Анализ на бивш вицепремиер

Ако бъде прието, споразумението за партньорство ще предостави огромни правомощия на САЩ да контролират инвестициите в Украйна в проекти, включващи пътища и железопътни линии, пристанища, мини, нефт и газ и добив на критични суровини. То би представлявало безпрецедентно разширяване на икономическото влияние на САЩ в най-голямата по площ европейска държава точно в момент, когато тя се опитва да се присъедини към ЕС.

Още: Заради митата на Тръмп: Audi спира износа на автомобили за САЩ

Споразумението ще предостави на САЩ правото на първи иск върху печалбата, прехвърлена в специален инвестиционен фонд за възстановяване, който ще бъде контролиран от Вашингтон (трима американци и двама украинци в управителния съвет, като американците могат да налагат вето на всичко). От решаващо значение е, че в документа се посочва, че САЩ считат "материалните и финансовите ползи", предоставени на Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г., за свой принос към този фонд.

Още: Тръмп заплаши Зеленски, ако не подпише сделката за украинските редкоземни богатства

Дискусиите между двете страни продължават и окончателният проект може да съдържа преработки на условията. Украйна вероятно ще отговори на американския документ със свои собствени поправки тази седмица, заяви пред Bloomberg лице, запознато с въпроса. Напълно възможно е все пак, изправен пред загубата на суровини от Китай, Вашингтон да смекчи тона и да направи редакции, които да са приемливи за Володимир Зеленски.

Още: Зеленски: Украйна ще се съгласи на преговори с всеки представител на Русия освен Путин (ВИДЕО)

Преди дни стана ясно, че Украйна е започнала вътрешни държавни процедури като част от сключването на споразумението за редкоземните минерали със САЩ. Това заяви министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибиха, който в момента е в Брюксел на срещата на топ дипломатите, в коментар пред Suspilne. По-конкретно, по думите му, споразумението в момента се анализира дали съответства на Конституцията на Украйна.

САЩ преговаря и с Русия

Същевременно в края на март стана ясно, че са стартирали преговори между Русия и САЩ за потенциални съвместни проекти в областта на добива на редкоземни елементи и други стратегически ресурси на територията на Руската федерация. Това съобщи специалният пратеник на Русия по международното икономическо и инвестиционно сътрудничество Кирил Дмитриев в интервю за вестник "Известия". "Редкоземните елементи са важна област за сътрудничество и, разбира се, започнахме обсъждания на различни проекти за редките земни елементи и други проекти в Русия", заяви Дмитриев, който е и главен изпълнителен директор на Руския фонд за преки инвестиции.

Още: Русия и САЩ преговарят за съвместен добив на редкоземни елементи

Разговорите идват на фона на преговорите между САЩ и Украйна за бъдещ достъп на Вашингтон до украинските ресурси, включително редки земни метали. В отговор на това руският президент Владимир Путин е предложил на САЩ възможност да участват в проучването и добива на находища в Русия, като част от бъдещо икономическо споразумение между двете страни.

Още: Сделката за полезните изкопаеми: Украйна сверява документа с конституцията, впрегнати са правни кантори

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес