Граждани протестираха под надслов “Аз съм Сияна” с настояване отново за спешни мерки и законодателни промени. След трагичната катастрофа от миналата седмица, която погуби живота на 12-годишната Сияна Попова, протестните акции не спират и хората призоват институциите да влязат в ролята си. Началната точка на днешното недоволство беше Съдебната палата в София, а оттам шествието премина през Министерството на правосъдието, парламента и приключи пред Агенция “Пътна инфраструктура”.
ОЩЕ: След смъртта на Сияна: Директорът на АПИ щял да си подаде оставката, "ако всички го поискат"
С протестиращите се срещна министърът на правосъдието Георги Георгиев, който заяви, че се предвиждат промени в Закона за съдебната власт.
Кадри: БГНЕС
Нека да спрем убийството на деца“, призова Петя Иванова от сдружение "Ангели на пътя". „Повярвайте, много е тежко да получиш детето си в закован ковчег, да оставиш стаята му непокътната и да ти се наложи да му избираш дрехи, за да го погребеш и да виждаш през цялото време убиецът му как е на свобода и как продължава да живее живота си“, каза още тя и разказа, че много от почернените родители, изгубили децата си на пътя, вече са с ракови заболявания.
Промените
"Гневът, който е справедлив, трябва да бъде последван от ясни законодателни промени", заяви правосъдният министър Георги Георгиев, който слезе при протестиращите. Обществото ни има огромен проблем с убийствата на пътя. Предвиждаме промени в Закона за съдебната власт, заяви още Героргиев, който беше посрещнат с възгласи: "убийци" и "корупция".
Георгиев уточни, че утре законопроектът ще бъде качен за обществено обсъждане.
„На първо място въвеждаме изпити за всички вещи лица за придобиване на правоспособност. На второ място – задължително обучение от страна на държавата на всички вещи лица ежегодно. На трето място – правомощие и за министъра на правосъдието да иска заличаване на тези вещи лица, които бавят делата и които не си вършат добре работата. На следващо място една от най-важните причини за бавене на делата е фактът, че въпреки, че вещите лица са около 300 в цялата страна, около 10 -1 5 от тях са ангажирани по всички дела, затова въвеждаме възможността за видеоконферентна връзка и разпит, така че едно вещо лице да може докато работи в София да даде показания в съдилищата в различни краища на страната“, разкри още правосъдният министър.
Законопроектът предстои да влезе и в Народното събрание, посочи още Георгиев. "За тези два месеца е подготвен законопроектът за вещите лица – това, което бяхме обещали. Предвиждаме и нов вид експертиза, която да е на пътната настилка", каза още правосъдният министър.
Припомняме, че 12-годишната Сияна загина при катастрофа на 31 март на пътя между селата Радомирци и Телиш, област Плевен. Колата, в която тя се е возела с баба си и дядо си, беше блъсната от камион.
Бащата на Сияна, Николай Попов, обяви по време на протеста, че ще се бори повече нито едно дете да не загине по пътищата на България.