Доналд Тръмп не прие предложението на Европейския съюз за нулеви мита върху автомобили и промишлени стоки, като вместо това заяви, че ЕС трябва да купи американски енергийни ресурси за огромна сума. Само така блокът можел да получи отсрочка от мащабните тарифи, които вече сриват пазарите. Коментарите на републиканеца по време на пресконференция в Белия дом бяха в отговор на изявлението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която в понеделник, 7 април, заяви, че ЕС е предложил да свали до нула определени налози за стоки, внасяни от САЩ, ако Тръмп отвърне със същото.
Запитан от репортер дали предложението е достатъчно, за да отстъпи, президентът на Съединените щати отговори: „Не, не е". След това заяви, че ЕС трябва да купи петрол и газ от Щатите за 350 милиарда долара, за да има отстъпки.
Още: Европа заплаши Тръмп: Нулеви мита или война
Тръмп пак се оправдвава с дефицита
„Дефицитът ни с Европейския съюз е 350 милиарда долара и той ще изчезне бързо“, каза Тръмп. "Един от начините, по които той може да изчезне лесно и бързо, е, че те ще трябва да купуват от нас нашата енергия... Те могат да я купят, а ние можем да свалим 350 млрд. долара за една седмица. Те трябва да купуват и да се ангажират да купуват подобно количество енергия".
Още: Еврокомисията готова с отговор на митата на Тръмп: Какъв е той?
Снимка: Getty Images
Предложението на Фон дер Лайен дойде, след като миналата седмица Тръмп наложи 20-процентни мита на ЕС и минимум 10-процентна такса на други търговски партньори. В отговор финансовите пазари по света загубиха трилиони долари от стойността си, като в понеделник европейските акции претърпяха най-големия си еднодневен спад от началото на пандемията от Ковид-19.
Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?
„Много хора казват: “О, това, че има излишък, не означава нищо". Според мен това означава много. Това е почти като отчет за печалбата или загубата", каза Тръмп, обосновавайки за пореден път митата си с аргумента, че тарифи трябва да се налагат на държави, с които САЩ са на търговски дефицит - т.е. внасят повече, отколкото изнасят.
Още: На Тръмп няма да му мине за митата: Анализ на бивш посланик в САЩ
Стара идея
Президентът на Щатите говори в Овалния кабинет в понеделник заедно с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, който пътува до Вашингтон, за да проведе разговори с Тръмп и да потърси облекчение от американските мита. В коментарите си пред журналисти след срещата Тръмп отправи още критики към ЕС, но посочи, че е готов да сключи сделка с блока, стига той да се ангажира да затвори търговския си дефицит със САЩ - именно като купува повече американски енергийни ресурси.
Още: По-малко филми и сериали: Холивуд трепери след митата на Тръмп
Идеята за закупуване на американски петрол и газ - с цел избягване на митата - не е нова. Почти веднага след преизбирането на Тръмп председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен предложи да се започнат преговори за закупуване на повече американски втечнен природен газ (LNG). Само че САЩ не са предложили в отговор никаква яснота за това как ще функционира подобна сделка, пише Politico.
Снимка: European Parliament
Готов ли е Тръмп за преговори относно митата?
Запитан дали неговите глобални мита са тактика за преговори, или са постоянни, Тръмп заяви: „Може да има постоянни мита, а може да има и преговори, защото има неща, от които се нуждаем извън митата“.
"Ако успеем да сключим наистина справедлива сделка и добра сделка за САЩ, а не добра сделка за другите, това е Америка на първо място. Сега Америка е на първо място", продължи републиканецът.
Още: Заради митата на Тръмп: Audi спира износа на автомобили за САЩ
По-късно по време на пресконференцията репортер попита Тръмп дали в списъка му има две или три държави, които според него са по-напреднали в намаляването на митата си. Тук президентът на САЩ посочи ЕС: "Европейският съюз. Искам да кажа, че колкото и лошо да се отнасят с нас, те по същество свалиха митата си за автомобили. Предполагам, че са ги свалили до 2,5%, а чувам, че може би до нула".
От друга страна, той посочи, че иска ЕС да позволи на повече американски стоки да навлязат на пазара на блока. Било трудно да продадеш американски автомобил на територията на Евросъюза заради "стандартите и тестовете“, каза Тръмп. "Те измислят правила и разпоредби, които са създадени само по една причина - да не можете да продавате продукта си в тези държави. И ние няма да позволим това да се случи. Тези неща се наричат немонетарни бариери".
Още: Тръмп лъже, че САЩ не правят бизнес с Русия (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Като показател за това коя е движещата сила на действията на Тръмп, президентът на САЩ се върна към времето, когато митата на Америка са били изключително високи. „Знаете, че нашата страна беше най-силната от 1870 до 1913 г. Знаете ли защо? Всичко се основаваше на тарифи. Нямахме данък върху доходите. След това, през 1913 г., на някой гений му хрумна идеята да обложим с данък хората в нашата страна, а не чуждите държави, които ограбват страната ни", твърди Доналд Тръмп.
ЕС с "морков" и "тояга"
Европейският съюз преговаря с търговска базука в ръка, но все още не може да се споразумее дали да натисне спусъка, пише в друг свой материал по темата Politico. Отвъд внимателно подготвеното послание за „пропорционален“ и „единен“ отговор от всички министри на търговията на блока на срещата им в Люксембург в понеделник, ключовият въпрос - как да се отговори на търговския удар на Доналд Тръмп - заплашва да отвори пукнатини в крехкото единство на блока.
Още: Кървава баня: Митата на Тръмп сринаха азиатски и европейски пазари
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която говори в Брюксел точно в момента, в който приключваше срещата на министрите на търговията, даде да се разбере, че ЕС иска първо да преговаря. Тя заяви, че блокът предлага тарифна схема „нула срещу нула“ за промишлени стоки, която обхваща автомобили, лекарства, химикали, пластмаси, машини и др.
Това в случая е "морковът" - и той идва доста лесно, защото трансатлантическите промишлени мита традиционно са ниски.
Снимка: Getty Images
Що се отнася до „тоягите“, ЕС иска да създаде впечатление, че преговаря от позицията на силата, като същевременно се надява, че сътресенията на финансовите пазари, предизвикани от митата на Тръмп, ще намалят неговия боен дух. Само че държавите членки са разделени по въпроса коя точно тояга да използват.
Още: Китай срещу Тръмп: Пекин удари където боли най-много, президентът на САЩ вдигна мизата
Според вътрешен документ, видян и цитиран от Politico, Европейската комисия обмисля да наложи мита в размер до 25 процента върху широк набор от експортни стоки на САЩ в отговор на налозите на Тръмп върху стоманата и алуминия. Става въпрос за соя, сладка царевица, ориз, бадеми, портокалов сок, боровинки, тютюн, желязо, стомана, алуминий, някои лодки и превозни средства, текстил (някои дрехи), както и различни видове гримове.
Правителствата на ЕС ще гласуват по плана в сряда, 9 април: ЕС насочва своята "базука" срещу Тръмп: кои държави настояват за натискане на спусъка?