КНСБ: Далече сме от ефективна стачка, ако има такава, цяла София ще усети

14 април 2025, 22:42 часа • 1121 | прочитания

„Омръзна ни от 4 месеца министърът на финансите да казва, че кметът трябва да даде парите, кметът да казва, че Министерството на финансите трябва да ги осигури и топката постоянно да се прехвърля“. Това каза в предаването „Лице в лице след Новините“ главният икономист и директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ – Любослав Костов. Той уточни, че исканията за увеличенията на заплатите са за минимум 15% - колкото е ръстът на средната заплата в частния сектор.

Още: Любослав Костов: Хората в риск от бедност и социално изключване са над 30%

„Това днес беше протест. Ние сме все още даже далеч от истинска ефективна стачка, но ви уверявам, че цяла София ще усети, ако има такава. Дано да не се стига дотам и да ни чуят“, каза главният икономист на КНСБ. „Първо бяха психиатриите, сега са хората от градския транспорт, утре ще излязат училищно и детско здравеопазване, БНТ, БНР и БТА и те ще излязат. Ако общественият сектор иска да е конкурентноспособен на частния и хората да не бягат към него, ако искаме да има кой да ни издаде едно елементарно удостоверение в малките общини, във ведомствата, в министерствата – естествено“, каза Костов.

"Не е вярно, че няма пари"

„Електротранспортът, автотранспортът, Центърът за градска мобилност и метрото като ги съберете става въпрос за 29 милиона, за да им се вдигнат на хората заплатите с 15%. Те работят по 12, 15-часови смени, условията на труда не са добри“, заяви той. „Не е вярно, че няма пари. В момента това, което им е дадено на хората, които днес излязоха на протест, са пет процента, което е колкото инфлацията. Ако махнете осигуровките и данъците, даже е по-малко от инфлацията за миналата година“, уточни още главният икономист на КНСБ.

Още: Любослав Костов: Доценти и професори получават обидно ниски заплати

Любослав Костов обясни, че само по този начин, с допълнителна работа под формата на извънреден труд, хората от този сектор могат да си докарат средната заплата в частния сектор. „Законът позволява да работиш извънреден труд, но до определена норма. Въпросът е, че не трябва това да е практика, а да е по-скоро някакво изключение – например за празниците“, каза още Костов.

Още: КНСБ: Има достатъчно пари за увеличение на заплатите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес