Започна преразглеждането на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт в европейските институции. Настояването за промени е по идея на бизнеса и най-вече авиокомпаниите, които явно искат да спрат все по-задълбочаващия се процес на улесняване на полетите и справедливи цени за потребителите чрез либерализация и въвеждане в законодателството на основни права на пътниците - процес, който тече над 20 години в ЕС.
Авиокомпаниите редовно пренебрегват съществуващите правила, предупреждават от Асоциация "Активни потребители" и изказват опасения, че новите предложения не са в полза на пътуващите по въздух.
"Авиокомпаниите не обичат потребителските права, защото за нас е право, за тях - задължение. Важно е обаче тези права и ангажименти на авиокомпаниите да бъдат справедливи, защото в противен случай знаете какво се случва - хората спят по земята, изпускат си важни събития в живота и така нататък. Без тези правила все по-често ще срещаме хаос по летищата", казва председателят на асоциацията Богомил Николов.
Още: Кога са най-евтини самолетните билети?
Кои са промените?
Към този момент всеки пътник има право на обезщетение - компенсация, при закъснение над 3 часа. Предвижда се този срок да се удължи на 5 часа, което е щета за потребителя. И още - при отменен полет авиокомпанията сега има задължение да ви премаршрутира веднага, а ако след премаршрутирането пристигнете в крайната точка пак с над 3 часа закъснение, трябва да ви изплати компенсации. Сега се обсъжда да се дадат между 8 и 12 часа на авиокомпанията, в които тя да намери решение. "С други думи вие ще закъснеете с 12 часа и компанията няма да ви дължи обезщетение", дава примери Николов.
Снимка: iStock
Ако вие все пак искате и може да се придвижите по-бързо, ще трябва да го направите за собствена сметка, защото почти винаги човек ще си намери някакъв по бърз вариант. Всичко това е намаляване на ангажиментите и отговорностите, които вече са постигнати, прави равносметка той.
Промените
"Регламентът за правата на пътниците от 2004 г. е малко над 20-годишен, но през 2013-а започна инициатива за неговото актуализиране, модернизиране и адаптиране с нови условия. След това заради Брекзит и ковид кризата Европейската комисия остави на пауза тази инициатива и сега, в последните 2-3 месеца тя бе подновена в Европейския парламент, като предстои процедурата по съгласуване със Съвета на държавите членки", пояснява Богомил Николов и сравнява това с вид сделка.
Още: Топ 20 на най-добрите авиокомпании в света за 2024 година
Българското участие е значимо, защото евродепутатът Андрей Новаков е основният докладчик по тази тема, подчертава председателят на "Активни потребители". "Надяваме се на дебат, на осветяване на проблема, защото най-лошото е, когато властта взема решения без необходимата обществена дискусия", каза още той пред БНР.