ЕС насочва своята "базука" срещу Тръмп: кои държави настояват за натискане на спусъка?

08 април 2025, 10:48 часа • 2198 | прочитания

Европейският съюз преговаря със САЩ с търговска базука в ръка, но все още отделните държави членки не могат да се споразумеят дали да натиснат спусъка. Отвъд внимателно подготвеното послание за „пропорционален“ и „единен“ отговор от всички министри на търговията в страните от блока на срещата им в Люксембург на 7 април, ключовият въпрос - как да се отговори на търговския удар на Доналд Тръмп - заплашва да отвори пукнатини в крехкото единство на ЕС, пише Politico.

Още: Кървава баня: Митата на Тръмп сринаха азиатски и европейски пазари

"Морков" и "тояга"

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която говори в Брюксел точно в момента, в който приключваше срещата на министрите на търговията, даде да се разбере, че ЕС иска първо да преговаря. Тя заяви, че блокът предлага тарифна схема „нула срещу нула“ за промишлени стоки, която обхваща автомобили, лекарства, химикали, пластмаси, машини и др.

Това в случая е "морковът" - и той е даден доста лесно, защото трансатлантическите промишлени мита традиционно са ниски.

Що се отнася до „тоягите“, ЕС иска да създаде впечатление, че преговаря от позицията на силата, като същевременно се надява, че сътресенията на финансовите пазари, предизвикани от митата на Тръмп, ще намалят неговия боен дух. Само че държавите членки са разделени по въпроса коя точно тояга да използват.

Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?

Снимка: Getty Images

Тръмп отхвърли предложението и контрира

Миналата седмица Тръмп наложи 20-процентни мита на ЕС и минимум 10-процентна такса на други търговски партньори. В отговор финансовите пазари по света загубиха трилиони долари от стойността си, като в понеделник европейските акции претърпяха най-големия си еднодневен спад от началото на пандемията от Ковид-19.

Вчера, 7 април, републиканецът не прие предложението на Европейския съюз за нулеви мита върху автомобили и промишлени стоки - вместо това заяви, че ЕС трябва да купи американски енергийни ресурси за 350 милиарда долара. Само така блокът можел да получи отсрочка от мащабните тарифи, които вече сриват пазарите. Причината е, че на такава стойност бил търговският дефицит на Съединените щати спрямо Европейския съюз: Тръмп иска ЕС да купи петрол и газ от САЩ за огромна сума, за да има облекчение от митата.

ЕС има "ядрена опция"

ЕС има на свое разположение т.нар. Инструмент за борба с икономическата принуда (ACI). Той има за цел да възпира всяка принуда, а в случаите, когато все пак се стигне до такава, инструментът осигурява структура за "добре калибриран отговор". Той предоставя на ЕС широк набор от възможни контрамерки, включващи налагане на мита, ограничения върху търговията с услуги и свързаните с търговията аспекти на правата на интелектуална собственост, както и ограничения върху достъпа до преки чуждестранни инвестиции и обществени поръчки. ACI предвижда и рамка, в която ЕС може да поиска от трета държава да поправи вредите, причинени от икономическата принуда.

Сега тази опция е последен вариант, който все още не е приложен - Politico го описва като "ядрена опция". Той би дал възможност на изпълнителната власт на ЕС да въздейства върху американската технологична и банкова индустрия. Митата на Тръмп, които биха засегнали износ от ЕС на стойност 380 млрд. евро, са точно този вид икономически тормоз, който Евросъюзът е имал предвид, когато е разработвал инструмента.

Още: Кървава баня: Митата на Тръмп сринаха азиатски и европейски пазари

Снимка: Getty Images

Но само защото „реципрочните“ 20-процентни мита на САЩ върху всички стоки от ЕС са неизбежни (заедно с вече действащите 25-процентни налози върху стоманата, алуминия и автомобилите), това не означава, че блокът е готов да активира своята базука. По думите на един от министрите в ЕС - това би означавало, че наистина Съюзът ще е в състояние на търговска война.

Европейците смятат, че аргументите, обосноваващи митата на Тръмп, са напълно погрешни - включително твърдението, че данъкът върху добавената стойност, регулациите на ЕС и фитосанитарните стандарти следва да се считат за "нетарифни бариери". Формулата, използвана за изчисляването им, е също толкова безсмислена - средната тарифа на ЕС за промишлени стоки например е 1,6%.

Още: По-малко филми и сериали: Холивуд трепери след митата на Тръмп

Планът на ЕС е ясен: кои стоки от САЩ ще засегне?

Според вътрешен документ, видян и цитиран от Politico, Европейската комисия обмисля да наложи мита в размер до 25 процента върху широк набор от експортни стоки на САЩ в отговор на налозите на Тръмп върху стоманата и алуминия (такава е информацията и на Reuters). Става въпрос за соя, сладка царевица, ориз, бадеми, портокалов сок, боровинки, тютюн, желязо, стомана, алуминий, някои лодки и превозни средства, текстил (някои дрехи), както и различни видове гримове.

Правителствата на ЕС ще гласуват по плана в сряда, 9 април.

Още: Еврокомисията готова с отговор на митата на Тръмп: Какъв е той?

Разделението между страните

Общият размер на засегнатия американски износ ще бъде 22,1 млрд. евро въз основа на вноса на ЕС през 2024 г., според публичните данни на Евростат. Това е по-малко от първоначално предвиденото - страните от ЕС лобираха за премахване на стоки като бърбъна от Кентъки от първоначалния списък на засегнатите. Това беше победа за Франция, Ирландия, Италия и Испания.

Страни като Франция, Германия и Испания оглавиха призиви към ЕК да не изключва никакви варианти в отношенията си с американския президент. Напускащият поста си министър на икономиката на Германия Роберт Хабек акцентира, че не трябва да се изключва опцията за Инструмента за борба с принудата. Испанският му колега Карлос Куерпо се съгласи този вариант да се ползва, когато е необходимо.

Още: На Тръмп няма да му мине за митата: Анализ на бивш посланик в САЩ

Снимка: Роберт Хабек, Getty Images

Когато обаче ръководителят на търговската служба на ЕС Марош Шефчович е направил анкета за това кои инструменти трябва да използва Брюксел, само няколко министри от ЕС са призовали да се поставят на масата абсолютно всички възможности. Ирландия и Италия тук имат роля, защото техният фармацевтичен и винарски сектор е в основата - двете страни са по-предпазливи и не искат ескалация на търговското напрежение с Тръмп. Италианският външен министър Антонио Таяни дори стигна дотам, че предложи отлагане на влизането в сила на контрамерките на ЕС за стоманата и алуминия - от 15 април на 30 април.

Още: Тръмп лъже, че САЩ не правят бизнес с Русия (ВИДЕО)

Още тази седмица Европейската комисия трябва да вземе решение дали да наложи глоба на Apple и Meta за нарушаване на правилата на ЕС за цифрова конкуренция. Този ход може да добави масло в огъня на отношенията между Вашингтон и Брюксел.

Още: Китай срещу Тръмп: Пекин удари където боли най-много, президентът на САЩ вдигна мизата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес