От днес влиза в сила забрана за улов на риба и други водни организми през размножителния им период. Забраната се въвежда за Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти на страната. Това става със заповед на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, съгласувано с министъра на околната среда и водите. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно-лятно размножаващите се риби.
ОЩЕ: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Каква риба не може да се лови?
През настоящата 2025 г. риболовът на карагьоз (Дунавска скумрия) се забранява от 1 до 31 май 2025 г., включително, в българския участък на река Дунав, на попчета (Gobiidae) - от 15 април до 15 май 2025 г., включително, във водите на Черно море.
Забраната за риболов на калкан (Scophthalmus maximus) ще важи от 15 април до 15 юни 2025 г., включително. По отношение на калкана в този период се забраняват освен всякаква риболовна дейност и трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба, съгласно Регламент (ЕС) 2025/219 на Съвета от 30 януари 2025 година за определяне за 2025 г. на възможностите за риболов на някои рибни запаси и групи рибни запаси, приложими в Средиземно море и Черно море.
ОЩЕ: На какво се смята, че кълве шарана през есента
За всички останали пролетно-лятно размножаващи се риби забраните за риболов са в зависимост от надморската височина на водните обекти са – от 15 април до 31 май 2025 г. са за тези, които се намират на надморска височина до 500 м и от 01 май до 15 юни 2025 г., за обектите, които се намират на височина от 500 до 1 500 м.
ОЩЕ: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Също така със заповедта се удължава забраната за улов на бяла риба (Sander lucioperca), щука (Esox lucius) и распер (Aspius aspius) с мрежени риболовни уреди в българския участък на река Дунав до 31 май 2025 г., включително.
Важно за лицата, извършващи любителски риболов, е, че са определени водоеми, в които любителският риболов е разрешен в периода на забраната.