Украйна национализира активи на милиардера Олег Дерипаска. Според украински източници, конфискуваните активи са на стойност 49 милиона долара. Те възлизат на повече от 550 000 тона боксит и алуминиев оксид, съхранявани в Николаевския алуминиев завод. Тези активи преди това са принадлежали на руския бизнесмен Олег Дерипаска, а суровините са добити преди началото на войната.
Предишни конфискации
Това не е първият път, в който Киев конфискува средства на Олег Дерипаска. В началото на 2023 година Украйна национализира компании на олигарха на стойност от около 250 млн. евро (10 млрд. гривни).
Още: Бивш агент на ФБР призна, че е работил за руски олигарх
Бизнесът на Дерипаска е основно свързан с металургията – сред национализираното е и алуминиевият завод в Николаев, както и няколко минни компании. Причината за национализацията е ясна – Дерипаска е част от кръга на руския диктатор Владимир Путин и активно помага за благосъстоянието на режима в Кремъл, според украинците.
Още: Тръмп вдигна ограниченията върху компании на Дерипаска