Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Активист на "Мюсюлмански братя" e част от Съвета за надзор върху съдържанието на Facebook

13 май 2020, 19:00 часа • 3617 прочитания

Почти година и половина след обявеното създаване на независим орган Facebook вече съобщи кои са първите членове: група от 20 защитници на правата на човека, политици, журналисти, учени и активисти от цял свят скоро ще подлагат на гласуване противоречиво съдържание в платформата и по този начин ще противодействат на речта на омразата, дискриминацията и фалшивите новини.

Сред членовете са бившият премиер на Дания Хеле Торнинг-Шмит, носителят на Нобеловата награда Тауакул Карман от Йемен и бившият главен редактор на британския в. Guardian Алън Ръсбриджър.

Сериозен интерес буди името на Тауакул Карман. Тя е активист на Мюсюлмански братя, което не крие и дори пропагандира редовно през профила си.

Мюсюлмански Братя е най-старата и най-голямата ислямска политическа организация в световен мащаб. Основана е през 1928 г. от Хасан ал-Банна в Египет, а лозунгът й е „Ислямът е решението”. Статутът на организацията е полулегален навсякъде, а тя се финансира от изключително богати членове от целия свят, а едно от най-любопитните имена сред спонсорите, е това на Джордж Сорос.

Това не е една от многото конспиративни теории за Джордж Сорос и неговите фондации на Отворено общество (OSF). Годишните доклади на OSF и Инициативата за отворено общество за Европа (OSIE) сочат, че те финансират най-малко шест групи, свързани с Мюсюлманското братство.

Движението е забранено в редица страни и обявено за терористична организация.

Друг от членовете на Съвета пък е директно свързан с Инициативата за отворено общество. Става въпрос за представителката на Гана и Юар Афия Асантева Асаре-Кжея.

Тя се бори за правата на жените, свободата на медиите и достъпа до информация в Африка.

"През последните години въпросът какво съдържание трябва да остане и кое трябва да бъде премахнато и кой трябва да реши за това, става все по-належащ за обществото", написа в обръщението си социалната мрежа.

Този надзорен орган е версията на Върховния съд на Facebook, подкрепен е със 130 милиона долара от независим фонд и се очаква да нарасне до 40 членове в бъдеще.

Коронакризата показва още веднъж, че онлайн дискусиите могат да имат опасни последици.

Facebook твърди, че е заличил стотици хиляди публикации с дезинформация, която би могла да причини вреди на здравето. Много потребители не могат да направят разлика между достоверна информация и теории на конспирацията.

А по отношение на проверката на фактите Facebook се подпомага от повече от 60 организации.

Но не винаги е ясно къде се намират границите на свободата на изразяване. Това се отнася за дискусиите за коронавируса, както и за други теми.

Докато някои искат Facebook да се намесва по-често, други обвиняват мрежата в цензура. И левият, и десният политически спектър гледа на себе си като на намиращ се в неравностойно положение.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес