Почти година и половина след обявеното създаване на независим орган Facebook вече съобщи кои са първите членове: група от 20 защитници на правата на човека, политици, журналисти, учени и активисти от цял свят скоро ще подлагат на гласуване противоречиво съдържание в платформата и по този начин ще противодействат на речта на омразата, дискриминацията и фалшивите новини.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Сред членовете са бившият премиер на Дания Хеле Торнинг-Шмит, носителят на Нобеловата награда Тауакул Карман от Йемен и бившият главен редактор на британския в. Guardian Алън Ръсбриджър.
Сериозен интерес буди името на Тауакул Карман. Тя е активист на Мюсюлмански братя, което не крие и дори пропагандира редовно през профила си.
Facebook forms a "supreme court" which will decide what content to allow or remove from the world's largest social media platform. One of the members of the supreme court is notorious Muslim Brotherhood activist Tawakkol Karman. pic.twitter.com/m2PHDvhi9c
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
— Kevork Almassian (@KevorkAlmassian) May 7, 2020
Мюсюлмански Братя е най-старата и най-голямата ислямска политическа организация в световен мащаб. Основана е през 1928 г. от Хасан ал-Банна в Египет, а лозунгът й е „Ислямът е решението”. Статутът на организацията е полулегален навсякъде, а тя се финансира от изключително богати членове от целия свят, а едно от най-любопитните имена сред спонсорите, е това на Джордж Сорос.
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Това не е една от многото конспиративни теории за Джордж Сорос и неговите фондации на Отворено общество (OSF). Годишните доклади на OSF и Инициативата за отворено общество за Европа (OSIE) сочат, че те финансират най-малко шест групи, свързани с Мюсюлманското братство.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Движението е забранено в редица страни и обявено за терористична организация.
Друг от членовете на Съвета пък е директно свързан с Инициативата за отворено общество. Става въпрос за представителката на Гана и Юар Афия Асантева Асаре-Кжея.
Тя се бори за правата на жените, свободата на медиите и достъпа до информация в Африка.
"През последните години въпросът какво съдържание трябва да остане и кое трябва да бъде премахнато и кой трябва да реши за това, става все по-належащ за обществото", написа в обръщението си социалната мрежа.
Този надзорен орган е версията на Върховния съд на Facebook, подкрепен е със 130 милиона долара от независим фонд и се очаква да нарасне до 40 членове в бъдеще.
Коронакризата показва още веднъж, че онлайн дискусиите могат да имат опасни последици.
Facebook твърди, че е заличил стотици хиляди публикации с дезинформация, която би могла да причини вреди на здравето. Много потребители не могат да направят разлика между достоверна информация и теории на конспирацията.
А по отношение на проверката на фактите Facebook се подпомага от повече от 60 организации.
Но не винаги е ясно къде се намират границите на свободата на изразяване. Това се отнася за дискусиите за коронавируса, както и за други теми.
Докато някои искат Facebook да се намесва по-често, други обвиняват мрежата в цензура. И левият, и десният политически спектър гледа на себе си като на намиращ се в неравностойно положение.