В Русия текат масови конфискации: Приятели на Путин си грабят компании, искали и "Домодедово"

10 април 2025, 15:30 часа • 3561 | прочитания

В Русия тече масова национализация на компании - от складове и износители на зърно до търговци на автомобили. Зад всичко това стоят дългогодишните приятели на диктатора Владимир Путин братята Аркадий и Борис Ротенберг. Те са разработили механизъм, чрез който руската главна прокуратура започва ударна конфискация на активи - привидно в интерес на държавата, но в действителност в полза на тесен кръг приближени до Кремъл. Това разкрива Financial Times, позовавайки се на свои източници, и разказва как чрез същата схема държавата неуспешно опитала да си вземе 25% от второто по големина летище в Москва.

Според източниците на вестника Ротенбергови разполагат с цял екип юристи, икономисти и събирачи на информация, които търсят уязвими компании и подготвят материали за завеждане на дела срещу тях. След това се намесва прокуратурата и активите се прехвърлят на новите собственици. Химическият конгломерат "Росхим", който е свързан с братята Ротенберг, вече е получил поне три такива компании.

Още: Близък до Путин руски сенатор е имал дял в SpaceX на Мъск, докато е бил под санкции

Кои са братята Ротенберг и как избегнаха санкциите?

Борис и Аркадий Ротенберг са съсобственици на „Стройгазмонтаж“ (групата S.G.M.) - най-голямата строителна компания за газопроводи и електропроводи в Русия. Милиардерите, които са едни от най-известните руски олигарси, се сблъскаха със санкции след анексирането на Крим от Москва през 2014 г. През 2023 г. вътрешни документи, публикувани от Центъра за изследване на корупцията и на организираната престъпност (OCCRP), показаха безпрецедентна информация за това как те са опазили състоянието си и кой им е помогнал да го направят.

В продължение на години те успяват да запазят в ръцете си имоти, включително вила на испанското крайбрежие и луксозни яхти, както и компании в офшорни данъчни убежища, а западните държави явно им помагат: Разследване: Как приятели на Путин избегнаха санкциите с помощта на западни поддръжници.

Аркадий Ротенберг е бивш спаринг партньор по джудо на Владимир Путин.

Снимка: Kremlin.ru

Принуда - прокуратурата на Русия става "бухалка"

Миналата година руският милиардер Дмитрий Каменшчик е бил потърсен от хора, близки до правителството и службите за сигурност, с предложение, което се надявали да не може да откаже - да подари на държавата 25% от московското летище "Домодедово", разказва близък до него човек. Когато Каменшчик отказал, бил посрещнат с цялата сила на руската правна система.

През януари руският главен прокурор поиска от московски съд да разпореди национализацията на летище "Домодедово", твърдейки, че Каменшчик и неговият бизнес партньор Вадим Коган са част от западните усилия за подкопаване на руската икономика. Главният прокурор ги обвини в „установяване на чуждестранен контрол“ над "Домодедово" заради чуждите им паспорти. Въпреки че и двамата са руски граждани, Каменшчик има допълнителен турски паспорт, а също така е гражданин на ОАЕ. Коган притежава и израелски паспорт, твърди главната прокуратура. Делото, което се разглежда при закрити врата, продължава. В миналото двамата милиардери са успявали да издържат на още случаи на натиск от държавата.

Още: Путин събира главорезите за следващия епизод на войната

Прокурорите сега твърдят, че Коган и Каменшчик са „следвали агресивната политика на западните държави за нанасяне на стратегическо поражение на Руската федерация чрез нанасяне на щети на нейната икономика“ и са присвоили 18 млрд. рубли, предназначени за обновяване на пистата на "Домодедово". Двамата отричат обвиненията.

Този епизод е само част от поредицата национализации, които се ускориха, откакто Путин започна пълномащабната война в Украйна. От началото на инвазията главният прокурор на Русия е започнал дела срещу повече от 85 руски предприятия. Главната прокуратура твърди, че чрез този процес вече е върнала на държавата 2,4 млрд. рубли (около 27,9 млрд. долара).

Целевите предприятия варират от най-големия производител на магнезий в Русия до най-големия търговец на автомобили. През последните седмици държавата пристъпи към конфискация на активите на най-големия собственик на складове - Raven Russia, и на най-големия износител на зърно "РОДНЫЕ ПОЛЯ". Такова нещо не е виждано от годините след разпадането на Съветския съюз, когато олигарсите придобиха множество активи на изгодни цени.

Снимка: Kremlin.ru

Още: САЩ и Русия с нова размяна на затворници: Путин пусна жената, дала 50 долара на Украйна

"Домодедово": Путин се намесва

Според настоящи и бивши високопоставени бизнесмени в Русия обсебеността на Путин от войната в Украйна го е отклонила от фокуса върху икономическите въпроси, което е дало на подчинените му повече свобода да се борят за плячката у дома. Братята Ротенберг, приятели на Путин от детинство, са сред основните бенефициенти на конфискациите на главния прокурор. Аркадий Ротенберг например вече притежава част от летище "Шереметиево" - най-голямото в страната, заедно с други акционери. Уж не се интересувал от "Домодедово" - поне това твърдеше по-рано през годината негов представител.

Малко след като прокуратурата е пристъпила към национализацията на "Домодедово", приятел на Каменшчик е поискал да говори с Путин, за да се застъпи за собствениците на летището, според човек, запознат с въпроса. Приятелят казал на диктатора, че прокурорите са изградили делото на базата на невярна информация, и призовал Путин да го прекрати. Стопанинът на Кремъл отговорил, че руските служби за сигурност са му казали, че Каменшчик и Коган са присвоили средства, предназначени за обновяване на пистата на "Домодедово". Приятелят обяснил, че корпоративната структура на "Домодедово" няма достъп до средствата, тъй като пистата и извършването на полети е изцяло в компетенциите на авиационните власти на Русия. Руският диктатор изразил учудване и обещал да разгледа въпроса, след което делото на прокуратурата спряло, гласи информацията.

Още: Украйна конфискува милиони на руски олигарх, близък до Путин

Приватизирано от Каменшчик и негов съдружник в началото на 90-те години на миналия век, "Домодедово" се превръща от разрушено съветско летище в най-голямото в страната - поне до средата на първото десетилетие на новия век.

През 2011 г. на летището е извършен самоубийствен атентат, при който загиват 37 души, а десетки други са ранени. През същата година компанията се отказва от планираното първично публично предлагане на Лондонската фондова борса, а Каменшчик е арестуван няколко години по-късно по обвинения в престъпления, свързани със сигурността на летището по време на атентата. Няколко седмици по-късно излиза на свобода.

Още: След Украйна Путин дебне Балканите: Европа рискува нова криза в задния си двор

Каменичик „е бил атакуван в продължение на 20 години“, казва близък до него човек. „Очевидно е, че той има армия от хора, които работят за него, а също и приятели на високи места. Така че през цялото това време е успявал да се бори“.

Снимка: летище "Домодедово", Getty Images/Guliver

Дмитрий Каменшчик отдавна настоява, че е едноличен собственик на бизнеса и че Коган, председател на надзорния съвет на „Домодедово“, няма финансов дял.

След като властите се обърнали към Каменшчик през 2024 г., той променил структурата на собствеността и преместил холдинга в Русия, за да бъде напълно в съответствие с действащото законодателство, пише Financial Times.

Няма официален коментар от Кремъл във връзка с всички изложени в материала на изданието твърдения.

Още: Доходите на руснаците във войната: Мизерия и икономически колапс или скрит лукс? (СНИМКИ)

Предупреждение за чуждите компании, които искат да се върнат в Русия

Случаят с Каменшчик и Коган е предупредителен за чуждестранните предприятия, които искат да се върнат в Русия на фона на разговорите за сближаване между САЩ и Руската федерация. Делегация от американски компании в сряда се срещна с руски официални лица в Москва, обяви директорът на Руския инвестиционен фонд Кирил Дмитриев, който наскоро беше в САЩ и от известно време насам примамва американски компании за общ бизнес и за завръщане в Русия: Стотици милиарди - скритата цел на пратеника на Путин в САЩ. Русия къта ракети за мащабни удари (ОБЗОР - ВИДЕО).

Миналия месец например Путин подписа заповед за връщане на италианската компания Ariston на нейното руско подразделение, което беше поставено под временното управление на дъщерно дружество на "Газпром".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес