Гледна точка: Проблемът с донорството в България има решение

15 октомври 2021, 09:45 часа • 4379 | прочитания

Чета поредната информация, че България е една от страните с най-малко трансплантации в Европейския съюз, а списъкът на чакащите непрекъснато се увеличава. Че вниманието към донорството и трансплантациите не бива да стихва и не бива да е кампанийно. И съм 100% съгласна с това.

Още: Пренаписване на историята? Тръмп и мащабната акция по заличаване на специфични архиви на САЩ

Още: "Необичайна присъда" за Льо Пен: Защо може да е фатална

Според мен обаче проблемът с донорството в България има решение. Трайно. И не е сложно.

Във въпросника за нова лична карта, освен всичко останало, трябва да бъдем питани дали сме съгласни да бъдем донори, ако изпаднем в мозъчна смърт - ДА или НЕ. И това да се отбелязва с число, буква или знак в самия документ - така, както се отбелязват множество данни за нас в личния документ.

По този начин, ако възникне донорска ситуация, се проверява личната карта на пациента, не се питат близките му, които са изпаднали в шок. Те се осведомяват със съответното внимание, деликатност и грижа, че решението е заявено официално от самия човек, когато е бил в пълна кондиция и съзнание. Дали е правилно или не, то е взето от възможно най-правилния човек и няма да тежи на съвестта на роднините.

Още: "Северен поток" се завръща, а с него и русофилската Германия? Бъдещето на проекта чертае нова карта

Още: Полша се развива по-бързо от държавите в Западна Европа. "Предприемаческият ген" в действие

Мой познат ми разказа следната история: "Преди три години кака, след уж лека оперативна интервенция на гърдата, внезапно изпадна в кома. Сутринта отиваме да я видим в хирургията, а те тъкмо я преместили в Отделението за анестезиология, реанимация и интензивно лечение. Съпругът ми и единият ѝ син отидоха в хирургията да питат какво се е случило. Пред болницата през това време дойдоха още наши близки. Всички плачехме. Потърсих началника на интензивното отделение. Той ме прие в кабинета и ми съобщи, че пациентката е изпаднала в клинична смърт. В този момент мозъкът ми блокира. Трескаво започнах да питам как се е стигнало до там, какво правят за нея, какво трябва ние да направим, можем ли да я закараме в друга болница, как да ѝ помогнем. Той отговаряше на всичките ми въпроси с грижа. Каза, че е подходяща за донор, защото всички други органи, освен мозъка, са здрави. Чух това изречение, но го игнорирах мигновено. Съзнанието ми казваше, че тя ще се оправи, няма друг начин, че това, което ми говори докторът, е илюзия - сън, от който ще се събудим и тя ще е оздравяла. Когато после обяснявах на близките ни какво е казал лекарят, предадох всичко друго, без последното. Тази информация мозъкът ми я бе потиснал – едва след погребението изплува болезнено в съзнанието ми".

Примерът е показателен. А може да бъде спасен живот! 

 

Още: Защо Тръмп иска по-слаб щатски долар

Още: Орбан доближава Унгария до модела на Путин

Автор: Анита Чолакова

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес