Този "предприемачески ген" се прояви с пълна сила през 2024 г., когато в Полша бяха създадени над 353 000 нови компании. Страната е и сред най-усилено работещите нации в Европа по отношение на средното седмично работно време, съобщава германският „Бизнес инсайдър“.
Полските работници са „трудолюбиви, добре образовани и висококвалифицирани“, казва Кшищоф Инглот, експерт по въпросите на трудовия пазар пред изданието. Според него това е причината те бързо да прогресират и в йерархията на компаниите. Инглот смята, че всичко това се дължи на „гена на предприемачеството“, който е бил потискан през годините на комунистическото управление и сега може да се прояви с пълна сила.
Доходите растат
Марчин Войводка, експерт по трудово право казва, че поляците могат да „преместят дори и планини“, ако са мотивирани и виждат „непосредствения ефект от своите действия“. И той не говори за „полския водопроводчик, станал пословичен в Западна Европа, а за наличието на смелост и готовност да се поемат рискове. „Поляците са способни да стиснат зъби, да се съсредоточат върху поставената задача и да поемат по най-преките пътища, за да постигнат желания резултат“, каза Войводка, цитиран от германското издание.
А резултатите също са добри. Швейцарският „Нойе Цюрхер Цайтунг“съобщава, че средната брутна заплата във Варшава, която е най-високата за страната, възлиза на 10 150 злоти (около 2400 евро). По данни на Статистическата служба на Полша средната работна заплата в страната в края на 2024 г. е била малко над 1950 евро, което е с около 10% повече спрямо предходната година.
Като цяло нарастването на заплатите в Полша от години изпреварва ръста на инфлацията, пише още швейцарското издание – факт, който се дължи на стабилния икономически растеж, подхранван и от инвестиции. Бързо нараства и минималната работна заплата, която за шест години се е удвоила до 830 евро нето, пише швейцарското издание.
Стандартът на живот нараства
Всичко това подобри стандарта на живот на много поляци, четем по-нататък в публикацията. В отделни райони на страната обаче се наблюдават и значителни разлики в доходите. Въпреки това стойността на коефициента на Джини, измерващ социалните неравенства в обществото, в днешна
Полша е по-ниска от средната стойност за ЕС. А от 2007 г. насам разликата между най-високите и най-ниските доходи в Полша се свива постоянно, отбелязва НЦЦ.
Въпреки това разликите по райони са видими: в източните части на страната, граничещи с руската Калининградска област, с Литва, Беларус и Украйна, доходите стигат най-много до 70% от тези Централна и Западна Полша – за един и същи труд. Най-високи (над 10 000 злоти, или около 2 300 евро) от няколко години са заплатите в Краков и Варшава.
Новото правителството на Доналд Туск вдигна през 2024 г. детските надбавки до 800 злоти (около 190 евро), а пълнолетните, които разполагат с по-малко от 1010 злоти (262 евро) на месец, имат право на социална помощ. Според официалните данни делът на поляците, засегнати от бедност, е намалял от 2,5 на 1,5 милиона за една година. Със смяната на правителството нивото на безработица също спадна от 6 на 5 процента. Въпреки това дори в бързо модернизиращата се Варшава все още има бедни квартали, където средните доходи са с до 30 на сто по-ниски от средните за страната, съобщава НЦЦ, като цитира данни от портала за търсене на работа „Jooble“.
Три причини за ръста на полската икономика
Според някои прогнози ръстът на полския БВП ще достигне 3,5% през тази година, докато през 2024 г. е бил от 2,9 на сто. За ръста на полската икономика експертите посочват три основни причини. На първо място, полските износители намират нови ниши на чуждестранните пазари и остават конкурентоспособни, въпреки нарастващите разходи за труд.
Второ: Инфлацията в страната остана една от най-ниските в ЕС, независимо от неблагоприятните отражения на енергийната криза. Защото спадът на реалните доходи беше компенсиран от държавата с помощта на данъчни стимули и сериозни повишения на заплатите, обяснява „Бизнес Инсайдър“. В резултат от това вътрешното потребление остана високо.
И трето: относително големите публични инвестиции, финансирани отчасти с помощта на европейски средства, изиграха ролята на допълнителен катализатор за икономиката.
Полша се развива по-бързо от останалите в ЕС
„Полша се развива по-бързо от страните от Западна Европа, а годините, в които това не е било така, се броят на пръстите на едната ръка, казва икономистът Пьотр Барткевич пред „Бизнес „Инсайдър“.
Източник: Дойче веле