В Мала Азия и Близкия изток нахутът е особено ценен не само заради високите си добиви, но и заради изключително приятния си орехов вкус. Той е основната съставка за приготвянето на така обичания от мнозина хумус.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Нахутът съдържа много полезни вещества. Например растителни фибри, аминокиселини като митионин, лизин и триптофан. Освен това той е богат на желязо, магнезий, калий, селен, цинк и манган. В него се съдържат в големи количества витамини от група В и пълноценни протеини. На фона на това той е нискокалоричен продукт.
В 100 грама нахут се съдържат приблизително 364 калории. Но когато се свари, в него остават едва 129 калории.
Ето и какви са ползите от неговата консумация.
Още: Ползи и приложение на белия пипер
1. Бори се с наднорменото тегло
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Нахутът е идеален за тези, които искат да свалят излишните килограми. Освен че в него се съдържат изключително малко количество калории, той също така ускорява метаболизма и оказва благоприятен ефект върху храносмилането. И всичко това се дължи на съдържанието на аминокиселини в него.
Растителните фибри в нахута засищат и контролират ефективно глада. Заради високото съдържание на протеин, нахутът е отличен заместител на месните продукти. Това негово качество е от полза най-вече за тези, които се придържат към вегетарианска диета.
2. Нормализиране на кръвното налягане и сърдечната дейност
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Редовната консумация на нахут помага за намаляване на натрия в човешкото тяло. В резултат на това кръвното налягане постепенно се нормализира.
Изобилието от витамини и минерали оказва положително влияние върху нивото на "лошия" холестерол, който е полезен за сърцето. Редовната консумация на нахут се препоръчва и с цел профилактика на инфаркт и инсулт.
3. Подобряване на състоянието на кожата и функционирането на нервната система
Кожата ви със сигурност ще ви благодари, ако включите нахут в диетата си. Благодарение на антиоксидантите и витамините в състава си, той нормализира клетъчната дейност и кожата става по-гладка и сияйна.
Нахутът оказва положително влияние и върху функционирането на нервната система. Това се дължи на съдържанието на фолиевата киселина в него. Но за да извлечете всички тези ползи от него, трябва да го консумирате редовно.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар или специалист по здравословно хранене, както и да отмени дадените от тях препоръки и назначеното лечение!