Предложенията за по-строги санкции за насилие над животни са публикувани за обществено обсъждане до 4-ти април. Припомняме, че поводът за промени в Наказателния кодекс е случаят с 26-годишната Габриела Сашова и 35-годишния Красимир Георгиев, които бяха задържани за мъчения и убийства на животни, заснемани по поръчка и продавани онлайн.
Какво предвижда законопроектът?
Източник: iStock
Новите изменения в законодателството сега предвиждат два квалифицирани състава на престъпление: когато деянието е заснето с цел разпространение или е извършено с цел имотна облага. Наказанието в тези случаи се предлага да е лишаване от свобода от три до десет години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева, отбелязва БТА.
Предвижда се по-тежко наказуемите случаи на изтезание на животни – по чл. 325б, ал. 2 от НК да се санкционират с лишаване от свобода от две до осем години и глоба от две хиляди до десет хиляди лева.
По-тежките случаи включват извършване на деянието от лице, което осъществява дейност или професия, свързана с отглеждане на животни или полагане на грижи за тях, по начин или със средства, опасни за живота на хора или животни, по особено мъчителен начин за животното или с особена жестокост, на публично място или в присъствието на малолетно или непълнолетно лице. По този начин се постига диференциация на санкциите по основния и по квалифицирания състав и се дава възможност на съда прецизно да индивидуализира следващото се на дееца наказание.
Досегашният размер на санкциите – от една до четири и от две до четири години, не даваше възможност за проява на дискрецията на съда, поради твърде малката разлика между специалния минимум и специалния максимум на този вид санкция, се посочва в мотивите на законопроекта.
Пред Радио “Фокус” евродепутатът от ГЕРБ-СДС Емил Радев обясни, че нелегалната търговия с животни в рамките на Европейския съюз възлиза над 2 милиарда евро годишно.
В Европейския съюз защитата на животните е установена чрез различни директиви и регламенти, които задължават държавите членки да прилагат ефективни мерки срещу насилието над тях.
Въпреки че няма единен наказателен кодекс за целия ЕС, всяка страна има свое законодателство, което предвижда различни санкции. Франция например има едно от най-строгите законодателства, като за тежки случаи на малтретиране се предвиждат до 5 години затвор и глоба от 75 000 евро, както и забрана за притежание на животни.
В Ирландия наказанията могат да достигнат 5 години затвор и глоба до 250 000 евро, като съдът може да отнеме правото на осъдените да отглеждат животни. В Германия санкциите включват до 3 години затвор и глоби до 25 000 евро, а законът поставя силен акцент върху осигуряването на добри условия за животните, особено в селското стопанство.
Тази събота предстои и общонационален протест с искания за строги мерки у нас.