Коледа сякаш дойде по-рано от обикновено тази година и диктаторът Владимир Путин вече се готви да разопакова подаръци, пише The Economist. С надеждата за бързо нормализиране на отношенията с Америка, Кремъл пита своите компании от кои санкции биха искали първо да се отърват. САЩ, от своя страна, са нетърпеливи да дадат своя подарък възможно най-скоро. Специалният представител на Белия дом Стив Уиткоф заяви, че облекчаването на санкциите ще дойде след споразумение за прекратяване на огъня в Украйна - с други думи, може би дори преди пълно мирно споразумение. Уиткоф очаква този пробив в рамките на "няколко седмици".
На Русия са наложени повече западни санкции, отколкото на останалите шест държави в черния списък, в който влизат Иран, Сирия, Северна Корея, Беларус, Мианмар и Венецуела.
Само Америка е въвела близо 6500 наказателни мерки от февруари 2022 г., когато Русия изпрати войници в Украйна. Европа прие още повече. Наистина много от тях са по-скоро символични и наказват хора от обкръжението на Путин чрез замразяване на активите им на Запад. Но други са насочени към цели индустрии, като енергетиката, оръжията и финансите, блокирайки достъпа до технологии, западните пазари и плащанията в долари. Точно тях Кремъл иска да премахне. Още: Зеленски предвкуси "един от най-опасните моменти" във войната, на фронта е адски горещо (ОБЗОР - ВИДЕО)
САЩ и Европа са на различно мнение
Но докато САЩ се стремят да смекчат санкциите, подобни разговори остават табу в Европа. Следователно, дори ако Вашингтон си отмени санкциите, Брюксел най-вероятно ще запази своите. Някои геополитически експерти предполагат, че това няма да играе голяма роля. Достъпът до американски технологии, валута и платежни мрежи е това, което Русия наистина иска, казват те. Анализи обаче показат, че това не е вярно. Без европейска подкрепа руската търговия, достъпът на Москва до платежни системи и чуждестранните инвестиции ще бъдат сериозно затруднени.
Нека вземем търговията като отправна точка. Премахването на американските санкции може да съживи търговията между двете страни, която спадна с 90% между 2021 г. и 2024 г. Въпреки това, дори преди инвазията в Украйна, стойността ѝ възлизаше на доста скромните 35 милиарда долара. За разлика от това търговският оборот на Русия с ЕС преди това достигна 258 милиарда евро (305 милиарда долара). Ако Европа откаже да промени курса, тези обеми няма да се върнат.
Русия може да очаква повече от вдигането на американските санкции върху износа на петрол и газ, основният източник на доходи на Кремъл. Америка подкрепя тавана на цените на Г-7, който забранява на застрахователите, корабните компании и банките от групата на развитите икономики да улесняват продажбата на руски петрол на цени над 60 долара за барел. Още: Вече без санкциите срещу Русия: Брюксел отговори. Нов вариант за миротворци в Украйна
Точно преди да напусне поста си, Джо Байдън постави в черния списък още 155 танкера, превозващи руски петрол. Но Кремъл намери нови кораби, както и нови пристанища, в които те да акостират, и ефектът от тавана на цените беше много скромен. След януарския спад износът на петрол се възстанови до 3,5 милиона барела на ден - което е дори по-високо, отколкото през 2021 г. Следователно вдигането на санкциите няма да осигури голям стимул.
Също така има малко възможности за подобряване на ситуацията с природния газ. Премахването на санкциите за водещия проект Arctic LNG 2 ще помогне за пренасочване на износа, но е малко вероятно да се случи преди 2026 г., когато се очаква глобален газов излишък.
Какво да се каже за премахването на забраните за износ от САЩ? От 2022 г. Русия успешно заобикаля настоящите ограничения, като получава стоки от Китай или като изпраща товари по заобиколен маршрут през Централна Азия. Някои от ценните стоки, които не успя да замени, като високотехнологично оборудване, още преди това бяха доставени от Европа. И накрая, има така наречените стоки с двойна употреба, които притежават както военно, така и гражданско приложение. Основно се доставят от Америка. Забраните за износ на оръжейни компоненти обаче може да останат в сила дори след отмяна на други ограничения.
Втората област, в която Русия се надява да успее, са международните плащания. След като нейните банки бяха отрязани от кредитни карти Mastercard и Visa, както и системата SWIFT и "кореспондентската" мрежа за доларови транзакции в Америка, делата ѝ в чужбина станаха значително по-трудни. Това попречи на руските фирми да репатрират твърда валута от Китай и Индия, основните купувачи на руски петрол, и отслаби рублата. Русия също така загуби достъп до 274 милиарда долара активи на централната си банка, които са блокирани на Запад. Още: Опасен прецедент: Капанът на Путин за Черно море е напът да щракне, САЩ са вътре
САЩ не може да реши всички проблеми на Кремъл
Ако американските санкции бъдат премахнати, всички тези проблеми само ще бъдат отслабени, но няма да изчезнат напълно. По-голямата част от активите на Руската централна банка се намират в Европа и вероятно ще останат замразени. Повечето руски банки ще останат откъснати от SWIFT, чиято централа е в Белгия. Те също така се сблъскват с трудности при получаването на долари, ако американските банки се колебаят да обработват плащания поради европейските санкции. В продължение на три години война Русия се превърна във финансово непроницаема "черна кутия". Членството ѝ във FATF, глобалната работна група за финансови действия срещу прането на пари, беше спряно. Освен това ще бъдат въведени различни регулаторни мерки и това може да обезсърчи банките да работят с руски клиенти.
Това, което остава, са чуждестранните инвестиции, които са намалели с 43% от края на 2021 г. Чуждестранната собственост върху руския държавен дълг е спаднала почти до нула. На фона на надеждите за бърз обрат, рублата вече поскъпна с 20% след встъпването в длъжност на Тръмп. Възобновяването на притока на инвестиции допълнително ще укрепи валутата и ще осигури добре дошъл отдих за руските банки, които в момента са основните кредитори на държавата.
Реалната икономика на Русия също предлага много възможности за инвестиции. Нейната авиационна и електротехническа промишленост се нуждаят от реконструкция. Автомобилните и логистичните компании изпитват недостиг от машини и пари. Vostok Oil в Северна Русия е един от най-големите планирани петролни проекти в света. За това обаче ще са необходими 15 нови населени места, 3 летища, над 3500 километра електропроводи при приблизителна цена от 110 милиарда долара. Още: Зеленски настоява САЩ да ударят категорично Русия след поредната агресия (ВИДЕО)
Фирмите със сравнително скромни активи може да се изкушат да се върнат: един търговец на суровини каза, че компаниите за обслужване на петролни находища вече са апетитни. Но повечето чужденци вероятно ще бъдат предпазливи да инвестират в Русия, дори ако САЩ вдигнат санкциите. В крайна сметка те могат да бъдат върнати по всяко време, ако Русия наруши обещанията си или когато Белият дом смени господаря си.
Много инвеститори в Русия загубиха активите си, когато започна войната и Москва може да ги експроприира отново. Не може да се изключи и увреждане на репутацията. Накрая акционерите може да се разбунтуват. И всичко това за достъп до икономика, по-малка от тази на Тексас. Потенциалните инвеститори обаче ще имат трудности да намерят първокласна банка, готова да прехвърля средства към и от Русия.
Самостоятелни действия
Освобождаването от санкциите на САЩ едва ли ще трансформира икономиката на Русия. Европа може дори да се опита да провали зараждащото се разведряване, макар и с риск да си навлече гнева на Тръмп. Неговите регулатори могат да заплашат чуждестранни банки с наказателна отговорност, ако се установи, че техните трансфери, по един или друг начин свързани с Русия, се насочват през Европа. Много неевропейски транзакции минават през Дъблин, Франкфурт или Лондон на някакъв етап от изпълнението. Още: Зеленски разкри дали са обсъждани териториални въпроси в Рияд
Европа може да премахне горната граница на цената на петрола, като вместо това да забрани на своите корабни компании и финансисти да участват в продажбите на Русия. На танкери, заловени да превозват руски петрол, може да бъде забранено да влизат в европейските пристанища. И накрая, "ядрен" вариант би бил, ако посредниците и купувачите на руски петрол от трети страни бъдат лишени от достъп до финансови услуги и общия пазар. Това би довело до високи разходи и риск от отмъщение – не на последно място от Тръмп, който може да реши, че европейското упорство подкопава неговата "сделка". И за да може Европа да обмисли такива мощни вторични санкции, Тръмп ще трябва да предложи наистина кошмарно мирно споразумение.
Ръководителите на външната политика на Тръмп дори не са обсъдили с ЕС следващата стъпка в санкциите. 'Това е пълен идиотизъм", възмущава се довереник на един от европейските лидери. За Русия Европа винаги е била по-важна от Америка. На езика на Тръмп това означава, че Европа има козовете. Ако САЩ не само я игнорират, но продължат да я изнудват, тя ще се изкуши да ги изиграе. Още: Жената, която спаси руската икономика и Путин, сега е на ешафода
Превод: Ганчо Каменарски