Bloomberg: Със споразумението САЩ изтласкват ЕС от Украйна, получават пълен контрол над инвестициите

28 март 2025, 01:23 часа • 32596 | прочитания

САЩ настояват да контролират всички бъдещи големи инвестиции в инфраструктура и минерали (природни богатства) в Украйна, като по този начин да получат право на вето върху всяка роля на други съюзници на Киев и да подкопаят кандидатурата на Украйна за членство в Европейския съюз. Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп настоява за "право на първа оферта" за инвестиции във всички инфраструктурни проекти и проекти за природни ресурси в рамките на преразгледаното споразумение за партньорство с Украйна, сочи нова чернова на документа, получена от Bloomberg News.

Ако бъде прието, споразумението за партньорство ще даде огромни правомощия на САЩ да контролират инвестициите в Украйна в проекти, включващи пътища и железопътни линии, пристанища, мини, петрол и газ, добив на критични минерали. То би представлявало безпрецедентно разширяване на икономическото влияние на САЩ в най-голямата по площ европейска държава точно в момент, когато тя се опитва да се присъедини към ЕС.

Още: Изпадналият в немилост пратеник на Тръмп влезе в противоречие с Уиткоф за войната в Украйна

Споразумението ще предостави на САЩ първи претенции върху печалбите, прехвърлени в специален инвестиционен фонд за възстановяване, който ще бъде контролиран от Вашингтон. От решаващо значение е, че в документа се посочва, че САЩ считат "материалните и финансовите ползи", предоставени на Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г., за свой принос към този фонд. На практика това означава, че администрацията на Тръмп ще принуди Украйна да плати цялата военна и икономическа подкрепа на САЩ, предоставена от началото на войната, преди Киев да получи каквито и да било приходи от фонда за партньорство.

Още: Путин поиска временно управление на Украйна от чужди държави докато там се проведат избори

САЩ предоставиха преработеното споразумение на официални лица в Киев миналия уикенд, след като плановете на украинския президент Володимир Зеленски да подпише по-ранно споразумение се провалиха след скандала в Овалния кабинет с Тръмп на 28 февруари. Миналата седмица Белият дом заяви, че администрацията излиза извън рамките на договореното преди това споразумение, обхващащо критични минерали в Украйна.

Дискусиите продължават

Дискусиите между двете страни продължават и окончателният проект може да съдържа преработки на условията. Украйна вероятно ще отговори на американския документ със свои собствени поправки тази седмица, заяви пред Bloomberg News лице, запознато с въпроса.

Пълният текст на споразумението, представен от САЩ, изисква "подробно проучване", а условията се променят непрекъснато по време на преговорите, заяви Зеленски пред репортери в Париж в четвъртък, където участва в среща на върха с европейските лидери. Въпреки че е твърде рано да се каже, че е постигнато споразумение, "ние подкрепяме сътрудничеството със САЩ, не искаме да даваме нито един сигнал, който може да накара САЩ да спрат помощта за Украйна", заяви той.

Още: "Живеем в различни реалности": След удара срещу Херсон Зеленски ще показва на САЩ ужасите на войната (ВИДЕО)

САЩ остават ангажирани с бързото приключване и подписване на споразумението и с осигуряването на траен мир както за Украйна, така и за Русия, заяви говорител на Министерството на финансите на САЩ в отговор на молба за коментар. "Сделката за минералите предлага на Украйна възможността да създаде трайни икономически отношения със Съединените щати, които са основа за дългосрочна сигурност и мир", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност Джеймс Хюит. "Тя ще укрепи отношенията между нашите две нации и ще бъде от полза и за двете страни", добави той.

Зеленски се опитва да привлече съюзниците на Украйна да инвестират в страната като част от така наречения му План за победа, за да я предпазят от бъдеща руска агресия. Скоро след встъпването си в длъжност през януари Тръмп постави собствените си искания за сделка за достъп до важни за Украйна минерали като компенсация за подкрепата на САЩ във войната.

Още: Докато България се снишава, Гърция се готви за Украйна – но при строги условия

Тръмп пристъпи към сключване на споразумение с Украйна, тъй като оказва натиск и върху Зеленски, и върху руския президент Владимир Путин да постигнат споразумение за прекратяване на войната. Досега САЩ настояваха Украйна да направи редица отстъпки, включително евентуално да се откаже от претенциите си към окупираните от Русия територии, като същевременно не отправиха практически никакви искания към Путин.

Споразумението може да е пречка за членството на Украйна в ЕС

През 2022 г. Украйна си осигури статут на кандидат за членство в ЕС и предстои да започне преговори за пълноправно членство, които могат да отнемат години. Това вероятно ще се усложни допълнително, ако САЩ имат ефективен контрол върху инвестиционните решения, обхващащи големи области от икономиката на Украйна.

Преди това Украйна заяви, че сделката със САЩ не трябва да противоречи на споразумението ѝ за асоцииране с ЕС. Тя също така отхвърли стремежа на САЩ да включат предишната подкрепа на Вашингтон за Украйна като своя вноска в съвместния фонд.

Още: Желязков предложи решение за безопасност в Черно море (СНИМКА)

Според проектодокумента американската Международна корпорация за финансиране на развитието (DFC) ще контролира инвестиционния фонд, като номинира трима от петимата членове на управителния съвет и притежава "златна акция", която ѝ дава специални права на глас за блокиране на определени решения. Украйна ще посочи другите двама и няма да може да се намесва в ежедневното управление на фонда.

Правителството в Киев ще бъде задължено да внася във фонда 50% от приходите си от всички нови проекти за природни ресурси и инфраструктура. САЩ ще имат право на цялата печалба плюс 4% годишна възвръщаемост до възстановяване на инвестициите си (т.е. докато не си върнат милиардите военна и финансово-икономическа помощ, дадени на Украйна досега заради подпалената от Путин война), се посочва в проекта.

Още: "Сили за подсигуряване": Френско-британски екип отива в Украйна (ВИДЕО)

Украйна ще бъде задължена да представя всички проекти на фонда за разглеждане "във възможно най-кратък срок". На Киев ще бъде забранено да предлага отхвърлени проекти на други страни със "значително по-добри" условия в продължение на поне една година. Освен това, според проекта, правителството на САЩ ще има право да закупува украински метали, минерали и нефт и газ преди други страни при търговски условия, независимо дали фондът финансира проекта. Сделката, която не е ограничена със срок, също така забранява на Киев да продава критични минерали на страни, които са "стратегически конкуренти" на САЩ.

Новата информация се припокрива с изнесената от украински депутат

За подобни условия съобщи по-рано и украински депутат. Според Ярослав Желеняк, документът съдържа 58 страници и 18 глави споразумение за редкоземните украински елементи, като това е най-новият вариант на споразумение между Украйна и САЩ. Той твърди, че е получил документа от свои източници в украинската държавна администрация, като проектоспоразумнието е с дата 23 март. Желязняк предупреждава - това вече не е рамково споразумение, а е много конкретен договор и не е изгоден за Украйна. Затова той призовава да има предоговаряне - Още: Тръмп ни ограбва с редкоземните богатства: Тревога в Украйна заради нов вариант на споразумението

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес