Есенно-зимният сезон върви заедно ръка за ръка с уютните вечери пред камината с чаша домашно вино. Със застудяването обаче прииждат и тежките вируси и настинки, от които не могат да ни опазят дори плетените чорапи и шапки от баба. И тук обаче идва ред на дядо и неговото лечебно греяно вино!
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Греяното вино всъщност не се използва само с лечебните си свойства, а както знаете, е една от традиционните немски напитки. Така че спокойно можем да го консумираме и за удоволствие. Откъде обаче произхожда в действителност и как можем да си го приготвим в домашни условия, вижте в следващите редове.
Греяно вино - още от Древен Рим
Греяното вино се е консумирало от народа още в Древен Рим, тъй като комбинацията от подправки създава етерични масла, имащи разнообразни ползи за нашия организъм.
Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин
Още: Как най-лесно да си изградим трайни навици
Традиционните рецепти за греяно вино включват карамфил, канела, мед, джинджифил, лимонова кора и се използва сухо или полусухо вино с алкохол, не повече от 7%. В онлайн пространството обаче със сигурност ще се натъкнете на безброй рецепти с много по-различни съставки и експериментален привкус.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Коледни сладки с бадемово брашно - вкусотия, която не сте си и представяли
Още: Как да разпознаем енергийните вампири и да се справим с тях
Знаете ли какво е сухо вино и защо се нарича така?
Греяно вино срещу грипове и настинки
За вас днес сме подготвили една по-нова рецепта, от която извличате всички ползи на използваните продукти. Ето и какво ще ви е необходимо и как да го направите:
Още: Рецепта за домашно сладко от касис - супер лесно
Продуктите, които ще ви трябват, са:
- Литър червено вино - сухо или полусухо;
- 250 мл вода;
- 2 пръчици канела;
- 15 г пресен корен от джинджифил;
- 7 г сладък пипер;
- 3 зрънца черен пипер;
- 2 дафинови листа;
- 5 цветчета карамфил;
- 2 анасона;
- 2,5 индийско орехче на прах;
- 3 пъпки от кардамон;
- Клонка розмарин;
- Портокал;
- Лимон;
- Шепа сушени ябълки;
- 2 супени лъжици кафява захар или мед по избор.
Да, съставките не са никак малко, но резултатът е вкусен, а и много ефикасен.
Ето кои са видовете вино, за които е добре да знаете
Начин на приготвяне:
- Започнете с направата на пикантната смес - със студена вода залейте всички подправки накуп, като оставите само розмарина настрана. Към тях добавете и ябълките, които са предварително добре измити. Към тази смес прибавете още обелена портокалова кора и нарязан джинджифил;
- На бавен огън поставете получената смес от подправки и я закрийте. След завирането й я оставете да се вари 2 минути и след това я премахнете от котлона. Премахнете дафиновите листа от сместа, за да не направите вкуса твърде горчив;
- Към тази вода с подправки добавете и половин литър от подготвеното вино, като то е студено и заедно с подправките го добавите на огън и нагрявате до 70 градуса на бавен огън, без капак. Ако не разполагате с термометър, можете да рискувате пръста си - той трябва да издържи в сместа 5 секунди;
- Когато напитката е готова, махнете от котлона и я покрийте с капак, оставете 15 минути и след това прибавете другата половина вино, сок от половин лимон, резенчета портокал, розмарина и захарта/меда. Разбъркайте и повторете загряването до 70 градуса, но този път с капак. След което вашата напитка е готова за консумация! Прецедете напитката за по-приятно преживяване.