Днес, 12.09.2014 г. пътешественикът Таир Абуд, пристигна в София - една от спирките по пътя му от Грац, Австрия до заветната му цел - свещения за мюсюлманите град Мека. Целта му е да измине пътя пеша, като разстоянието е общо към 8150 километра.
За 271 дни Абуд ще прекоси 12 държави, изминавайки по 30 км на ден. Само с раница, палатка, шест чифта обувки и смартфон Таир Абуд поема по пътя на предизвикателството – предизвикателство за волята и духа на човека. Невероятното си приключение той описва всекидневно в своя блогonthewaytoday.wordpress.com/, а след края на похода смята да събере всичко в книга.
Първоначалната идея за себепознание и смирение прераства в стремеж към преоткриването на старите поклоннически маршрути, на забравени културни обекти и откриването на прилики между западната и ислямската култура.
Историята:
Всичко започва миналата година, когато Таир Абуд разбира, че неговата сестра Сузан е заболяла от рак на гърдата. В търсене на начин да й помогне, той решава да измине пътя на пилигримите до Сантяго де Компостела, Испания. Докато пътува, той е в постоянна връзка със сестра си, тя го следва мислено с карта и пътеводител в ръка и проследява неговия маршрут ден по ден. Всяка сутрин той тръгва по Пътя с мотото „Правя го за Сузан”. Когато се връща от Сантяго, тя споделя с него, че всеки път, когато болките са били непосилни, тя сяда и започва да чете пътеводителя. Докато пътува, той си обещава, че когато се завърне и ако сестра му оздравее, за благодарност Таир ще премине целия път до Свещения град Мека. След завръщането си от Сантяго, Таир признава, че се е върнал нов човек. Обратно в родния си Грац той е осъзнал, че истинският живот е в ходенето пеша, срещите му с различните хора, тяхната култура и природата, а животът в града от друга страна е изкривен и нереален. Споделя, че дори новините по телевизията вече му изглеждат като филмова лента.
Таир Абуд, австриец с майка германка и баща иракчанин, тръгва от Грац на 25.07.2014 г. и преминава през Словения, Хърватска, Босна, Черна Гора, Албания, Македония, за да достигне до България на 12.09.2014 г. Подготовката си започва с планиране на маршрута четири месеца преди да тръгне, като първоначално той избира най-краткия и лесен път, който е около 5000 км. Докато проучва обаче стъпка по стъпка, той разбира, че най-интересните места са встрани от лесния път. Така след проучването на маршрута, вместо да тръгне от Турция към Ирак и през високите планини, той ще се отклони през Иран, Каспийското крайбрежие, минавайки през Кувейт и Саудитската пустиня. Така Абуд начертава своите трудни над 8 000 километра до Свещения град. За всяка държава той изучава историята и търси древни и изпълнени с история градове. Така например, след като разбира, че Пловдив е красив и древен град, той решава, че задължително ще го посети.
Разказва, че по пътя си е срещал само добри и усмихнати хора, без значение от тяхната религия и раса. Неговото верую е, че човек трябва да дава повече, отколкото получава. Така навсякъде, където срещне изпаднал в беда човек, той му помага. Често му се е случвало да споделя обяда си с нуждаещ се.
След България, пътят на поклонника продължава към Истанбул, а оттам по сирийската граница към Иран, Кувейт и като заключение, повече от 1000-километров поход през цялата пустиня на Саудитска Арабия. За всички тези трудности Таир Абуд е възнаграден със срещите с местните хора и връзките, които създава по време на пътя си, контакта с културата на запада и Ориента и надеждата, че с всяка стъпка те все повече се доближават.