Древен плаж, унищожен от изригването на вулкана Везувий преди близо 2000 години, отново беше отворен за обществеността след реставрационни дейности, предава CNN Travel.
Още: Български курорт се класира в Топ 100 на най-добрите плажове в света
Още: Вечната дилема – на море в България или Гърция
Смята се, че плажната ивица в археологическия парк Herculaneum е мястото, на което над 300 мъже са се опитвали напразно да се спасят от природното бедствие през 79 г. сл. Хр., докато са чакали помощ от адмирала и знаменит римски учен Плиний Стари и неговите хора.
Плажът беше отворен отново за обществеността на 19 юни – след години на археологически разкопки и реставрационни работи, по време на които бяха открити човешки останки и други доказателства за изригването.
Още: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
Още: Това са 20-те най-добри градски кулинарни дестинации за 2024 година
Снимка: iStock
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-невероятните гръцки острови, които да посетите (СНИМКИ)
„Това беше не само реставрация, но и голяма изследователска работа“, казва директорът на археологическия парк Herculaneum Франческо Сирано.
Най-важното откритие в Херкулан е това на „последния беглец“, направено през 2021 г.: скелет на мъж на около 40 години, който вероятно се опитвал да избяга към морето и който носел със себе си чанта, съдържаща най-ценните му притежания.
ОЩЕ: Откриха на паркинг римска статуя на близо 2 000 години
Още: Туристическа дестинация увеличава дневната си такса за посетители
Още: По-големи от парите: Соня, която се връща назад, за да придвижи Видин напред (ВИДЕО)
„Работим по много проекти“, казва италианският министър на културата Дженаро Санджиулиано. „В закона за бюджета сме рефинансирали разкопките и има строителни обекти, които са активни както никога досега, които разкриват нови съкровища, подхранващи дейността на учените.“
„Ние вярваме в създаването, свързването, укрепването на тази област, призната от ЮНЕСКО и една от най-важните археологически зони в света. Защото сме убедени, че това ще представлява възможност за социално-икономическо развитие“, добави той.