Десетки жители на шест населени места от старозагорска област се събраха на спонтанен протест в понеделник сутрин пред завод за дървообработка в село Горно Сахране, предаде репортер на Actualno.com. Поводът е предизвикалата полярни реакции идея за химическо производство на смоли в региона, което според хората ще затрие Розовата долина от картата.
Още: Зам.-кмет на Стара Загора поздрави екипа на МБАЛ "НиаМед" за Бабинден
Още: С близо 60 млн. лв. финансират санирането на сгради в Стара Загора
Самото инвестиционно предложение е за „Разширение и модернизация на дейcтваща инсталация за производство на смоли“ от регионална фабрика в района. В проекта на дружеството се предвижда изграждане на инсталация за производство на формалин, взривоопасно и силно отровно вещество.
Още: Ново пешеходно пространство ще оживи центъра на Стара Загора
Още: Община Стара Загора и младите омбудсмани канят ученици по повод 130 г. от рождението на Гео Милев
Събитието бе спонтанно организирано от недоволните граждани, които се обединиха и в инициативен комитет. На място присъстваха представители на институции, народни представители и общественици.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"В центъра на Розовата долина се залага екологична бомба и можем да загубим водещото си място в производството на етерични масла", предупреди пред bTV кметът на Горно Сахране Янко Янков.
"Имаме опасения, че всички води в региона ще бъдат замърсени и повредени", каза пред БНТ кметът на Долно Сахране Димитър Димитров.
От своя страна адв. Петранка Гъркова от инициативния комитет, който бе създаден с цел да предотврати производствените идеи, също коментира темата. Тя подчерта, че след като излезе решението на РИОСВ-Стара Загора, с което се дава зелена светлина за химическо производство, те ще обжалват в законовия срок и по законовия ред.
Още: Ресор "Култура и туризъм" към община Стара Загора се отчете и очаква по-богата 2025 г.
Капацитетът на инсталацията ще е 164,4 тона на ден, 60 000 тона годишно. Хората се опасяват за здравето си, за качеството на въздуха и водата не само в Община Павел баня, но и в Казанлък и дори Стара Загора. Притесняват се също и от близостта на населените места и на жп линията до подобно химическо производство.