С промените в Конституцията прокуратурата е поставена под пълен контрол. Това заяви Владимир Николов от Асоциацията на прокурорите в България в ефира на Нова телевизия.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Припомняме, че прокурори, следователи и съдии отправиха остри критики към предложения нов Закон за съдебната власт. Според магистратите текстовете, които са обявени за обществено обсъждане, са нелогични и вредни.
"Ние заставаме не на страната на прокуратурата, а на страната на върховенството на закона и на хората. Това е от което всички имаме нужда. Реформата в съдебната система трябва да я усъвършенства, трябва да се постигнат определени резултати. Няма как те да бъдат постигнати с промени в Конституцията. Това е основната ни критика. Трябваше да се засили независимостта на прокуратурата, а това не се направи. Подходът беше грешен и ще има негативни последици за хората, защото зависима прокуратура няма как да изпълнява функциите си по борбата с престъпността и корупцията по високите етажи на властта, коментира той.
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
ОЩЕ: Призив: Специалният прокурор да разследва високите нива в прокуратурата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Андрей Георгиев, член на УС на Съюза на съдиите в България, коментира, че от няколко години се развиват тези за независимост на прокуратурата. „Ние нямаме нищо против да има независимост на прокурорите. Въпросът е как тази независимост върви системно. Прокуратурата в България е организирана като йерархична организация и това има своя смисъл. Проблемът е как да организираме нещата, така че главният прокурор да има възможност да следи правилното методическо провеждане на разследването, но да не може да налага персонални решения в съдебната система”, каза Георгиев.