Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По третия закон за хората с увреждания - дори и тези "за" критикуват "Системата ни убива"

20 ноември 2018, 13:35 часа • 3034 прочитания

Четири членове на на Тристранката подкрепят новия законопроект за социалните услуги, двама не го подкрепят, а един член се въздържа. Това заяви социалният министър Бисер Петков.

Одобрение изразяват синдикатите, като специално КНСБ даде положителна оценка. От КНСБ обаче изразиха недоволство от Закона за личната помощ (бел. ред. - дело на омбудсмана Мая Манолова, в сътрудничество с инициативата на майки на деца с увреждания "Системата ни убива“), който е пред второ четене в Народното събрание. Причината – този законопроект пречел на сегашния, тъй като урежда само една услуга. "Лична помощ е обем от парички, средства, личен бюджет, които се дават на хората с увреждания, за да плащат сами избраните от тях социални услуги в съотвествие с тяхната индивидуална оценка", заяви представителят на КНСБ г-жа Бонева. Според нея заради този закон имало недостатъци в законопроекта за хората с увреждания, както и в законопроекта за социалните услуги, защото заради протестите пострадала експертизата. Предупреждението на синдикалната структура е, че ще има много сериозни проблеми на ниво "агенции" при изпълнението на изискванията и на трите законопроекти.

Същевременно БСК не подкрепя законопроекта за социалните услуги. Димитър Бранков от ръководството на БСК обяви, че законът давал на прекалено много хора да се възползват от него, при това в прекалено голям брой услуги, а това щяло да изключи много хора от пазара на труда. Не можем да се съгласим с разсрочването на реформата в тази система до 2035 година, каза още Бранков. Той уточни и, че няма предвиден публичен регистър за цената на услугите, както и кой точно ще предоставя услугите.

Законопроектът за социалните услуги

Основната цел на законопроекта е да улесни достъпа до социални услуги. Това трябва да стане чрез регламентиране на социална карта за социални услуги, с която да се осигури по-добро покритие на социални услуги за цялата страна и регламентиране на всички видове услуги – както по-специализирани, така и по-общи.

Втората цел е да се регламентира какъв е ефектът от предоставяните услуги т.е. каква е ползата за хората, които ги използват. Третата цел е да има по-голяма гъвкавост на финансирането на социалните услуги.

Бисер Петков посочи, че КНСБ и БСК са поискали да бъде създадена агенция, която да оценява качеството на социалните услуги, а това е предвидено и в законопроекта. Тази агенция ще е част от социалното и трудовото министерство и ще работи и за създаване на стандарти за социални услуги.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес