Възможността служител на МВР да глобява шофьорите с фиш на пътя създава предпоставки за корупция. Около това се обединиха експертите Илия Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи и Малинка Бондаренко, зам.-председател на СБА в ефира на БНТ. Коментарът им е по повод подложените на обществено обсъждане поредни промени в Закона за движение по пътищата, които предвиждат именно това.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Промени: Глоба само с фиш на пътя, при 0,5 промила вземат книжка
Вчера от Антикорупционната комисия отказаха да съгласуват промените именно защото с тях в ръцете на един служител на МВР се дава властта да регистрира нарушението на пътя, да прецени каква да е глобата и да я наложи с фиш. И то при само един свидетел.
КПКОНПИ не е съгласна с налагането на глоби на шофьорите с фиш на пътя
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
"Ако пътният полицаи трябва освен да посочи какво е извършеното нарушение от водача, ако трябва той да избере какво да е наказанието и какъв да е размерът, на пръв поглед това наистина може да породи някакви основания за корупция", съгласи се Илия Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Според него именно това може да принуди катаджията да бъде подкупен от шофьор с нарушение и униформеният да избере по-ниско наказание, отколкото по-високото.
"Но ако в Закона всички глоби са фиксирани и той няма да избира какво наказание да ни наложи, защото ако за неправилно изпреварване, санкцията е фиксирана на 200 лева, а не от 100 до 500, тогава пишейки ни акта, пътният полицай автоматично преписва и санкцията. За конкретното нарушение, може да се фиксира и конкретна глоба", видя решението на проблема той.
"По принцип санкциите са от - до, защото се гледа не само степента на нарушение, което е извършил водача, но и това в каква степен той е системен нарушител. Когато той е от така наречените джигити, трябва да се търси горната граница. Мен ме притеснява повече това, че служителят на КАТ, ще констатира, ще прецени и ще издаде акт за наказанието. Това трябва да се прави в наказателния отдел на КАТ - там има прависти, които могат да преценят степента на нарушението, довело или пък не до тежко ПТП", видя друг риск Малинка Бондаренко.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
"Когато някой на пътя минава на червено или агресивно отнема предимство, казваме: Къде е държавата? Сега когато държавата се появи и казва: Това не може така да продължава, ние казахме: Олеле! Въпросът е: Искаме или не искаме ясни правила? Ще ги спазваме ли?", попита тя.
Вече е възможно - проверяваме онлайн за електронни фишове и наказателни постановления от КАТ
Увеличаването на глобите не е панацея, те трябва да станат неизбежни, обединиха се още двамата експерти.
"Размерът на глобите не е това, което помага на превенцията, защото едни виртуални големи глоби, които обаче не се плащат, или събираемостта им е 50% и има хора, които продължават да карат с по 20-30-40 глоби, значи това не е ефективно. Глобите трябва да са неизбежни, те трябва да се налагат на 100% от нарушителите, а не да увеличаваме техния размер, ако случайно някой реши да я плати", настоя Илия Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
"Работи се на парче. Санкциите не бива да са в абсолютна стойност, а като процент от минималната работна заплата, така както е в много европейски страни", коментира Бондаренко.
По думите й Законът за движение по пътищата е най-променяният в България.
Още по темата ще откриете в тези статии