Tiktok и WeChat - потенциална заплаха за националната сигурност на Австралия

01 август 2023, 21:18 часа • 2237 | прочитания

Приложенията на социалните медии TikTok и WeChat могат да бъдат най-голямата заплаха за националната сигурност на страната. С такова заключение излезе австралийската комисия, която следи за използването на социалните медии като средство за чуждестранна намеса в страната.

Още: Всички модели iPhone 16 се предлагат с адаптер за зареждане и застраховка до края на годината в Yettel

Още: А1 вече предлага Apple Watch Ultra 2, Series 10 и SE с Extra SIM – без такса за първите 3 месеца

В обширния доклад са направени 17 препоръки, които включват въвеждането на нови правила, които да гарантират, че всички платформи работят при спазване на изискванията за прозрачност, или да бъдат забранени за използване в цялата страна, съобщи Австралийската радиотелевизионна компания.

Още: Джо Байдън отмени забраната на TikTok и WeChat

В него се посочва, че чуждестранната намеса е "основната заплаха за националната сигурност на Австралия", а "нововъзникващите технологии" като изкуствения интелект правят възможността за компрометиране на сигурността ѝ още по-лесна.

Още: Webit 2025: Как иновациите в Web3 и Изкуственият Интелект променят бъдещето на основните индустрии и бизнеса

Още: X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив

Комисията изглежда е особено загрижена за заплахата за националната сигурност, която представляват платформите за социални медии като TikTok и WeChat. Компаниите майки на двете приложения - ByteDance и Tencent, имат седалище в Китай и се управляват оттам. "Китайският закон за националното разузнаване от 2017 г. означава, че китайското правителство може да изисква от тези компании за социални медии да си сътрудничат тайно с китайските разузнавателни агенции", се казва в доклада.

Още: TikTok се сдобива със собствен чатбот

Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои

Още: Redmi Note 14 5G: мощен и достъпен смартфон от Xiaomi

"В случая с TikTok комисията установи, че нейните служители, базирани в Китай, могат да имат и са имали достъп до данните на австралийските потребители и могат да манипулират алгоритмите за съдържание, но TikTok не може да ни каже колко често се осъществява достъпът до тези данни, въпреки че първоначално предполагаше, че тази информация се регистрира", се добавя в него.

По-рано тази година Канбера забрани използването на TikTok на правителствени устройства поради опасения, че сигурността на приложението е компрометирана и платформата може да се използва за външна намеса от страна на Китай.

Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025

Още: Експерти от А1 представиха иновативни стратегии за киберзащита

Още: Над 60% от света е в социалните медии

Другата препоръка на комисията е да се забрани и WeChat на правителствени устройства: "Предвид факта, че тя създава подобни рискове за сигурността на данните и чуждестранната намеса."

Комисията предлага също така забраната на TikTok на правителствени устройства да обхване и устройствата на изпълнители, които работят по правителствени проекти - изпълнители като Ernst and Young, PWC и Deloitte биха могли да попаднат под този обхват, предава БГНЕС.

Още: Австрия забрани TikTok на служебните телефони на правителството

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес