Какво е един празник без празнична трапеза? Специалистите от supichka.com имат няколко подходящи и много вкусни идеи за специалния ден.
Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви
Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие
Зелена салата
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
1. една салатка / марулка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
2. 1 връзка репички
3. 1 връзка пресен лук
4. ½ връзка пресен чесън
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
5. 10 маслини
6. 2 яйца
7. 100 грама сирене
8. сока на ¼ лимон
9. 3 супени лъжици зехтин
Измийте и почистете зеленчуците, сварете яйцата.
Може да нарежете салатката с нож, но много по-добре е да накъсате салатката с ръце. Така салатката няма да се смачка и ще остане много по-дълго време свежа. Нарежете лука и чесъна на ситно, а репичките на колелца и ги добавете към накъсаната салатка.
Добавете лимоновия сок, зехтина и солта и разбъркайте, за да се овкусят добре зеленчуците. Нарежете сиренето на кубчета и заедно с маслините ги сложете върху салатата. Слагайки сиренето и маслините накрая цели да не потънат тежките съставки на дъното на купата със салата, както се случва, когато салатата се разбърка заедно с тях. Най-отгоре сложете нарязаните на осминки яйца.
Агнешко печено на фурна
1 агнешко бутче / агнешко месо на парчета
2. 1 връзка пресен лук
3. 5-6 стръка пресен джоджен
4. сол, червен пипер, черен пипер
Измивате добре агнешкото бутче/агнешко месо, след което го поръсвате със сол, която втривате в месото с ръце. Поръсвате с червен и черен пипер, който също се втрива добре в агнешкото бутче. Оставяте месото за около 15 минути, за да поеме подправките.
Междувременно нарязвате лука и джоджена на дребно. Поставяте агнешкото в голяма тава, според размера на бута/месото, наливате 1 чаена чаша топла вода, в която добавяте нарязаните лук и джоджен.
Поставяте тавата в предварително загрята на 200 градуса фурна за около 15 минути, за да хване агнешкото лека коричка, след което вадите тавата, покривате я плътно с алуминиево фолио и печете около 3 часа на 180 градуса. Въпреки, че обикновено това е времето необходимо за изпичане на агнешкото, след около 2 часа прекарани във фурната може да погледнете, дали месото не е останало без вода, или пък дали не е вече готово.
Преди сервиране може да махнете фолиото и да запечете за десетина минути, за да хване вапето агнешко печено апетитна коричка.
Каша от коприва
1. 500г. коприва, или едно пакетче коприва от пазара
2. 1 връзка пресен лук, или една глава кромид лук
3. 1-2 стръка пресен чесън
4. 2-3 супени лъжици брашно
5. 20-30г. смлени орехи
6. 100г. натрошено сирене
7. червен пипер, черен пипер и сол на вкус, 1-2 щипки джоджен
Копривата почиствате и измивате добре. След това се задушава в около 200 мл. вряща вода за 1-2 минути, изважда се от водата и се нарязва.
Лука и чесъна нарязвате наситно и задушавате в горещо олио, докато омекнат. Добавяте и нарязаната коприва и разбърквате добре.
Ред е на брашното, което изсипвате малко по малко, като разбърквате енергично. В противен случай кашата от коприва няма да бъде гладка, а ще се получат бучки. Добавяте и водата, в която е вряла копривата. Бавно, при непрекъснато разбъркване.
Сега е моментът за подправките – 1/2 чаена лъжичка сол, 1/2 чаена лъжичка червен и щипка-две черен пипер. Разбира се може да сложите и повече, въпрос на вкус. Често към ястията от коприва се добавя и джоджен, тъй че ако сте любители на тази подправка добавете щипка-две.
След около 10-15 минути яхнията от коприва е готова. Но кашата от коприва не е истинска каша от коприва, ако не е поръсена с натрошено сиренце и орехи. А за да бъде по-засищаща, може да поднесете кашата от коприва със сварена елда, киноа, или пък сварен ориз.