Цветница е един от най-обичаните, красиви и пъстри български празници, на който празнуват и най-голям брой именици, кръстени на различни растения, цветя и дървета. Празникът се нарича още Връбница, защото се свързва с върбовите клонки - символ на победата на живота над смъртта, над греховете и страсттите, символ на възкресението.
Традициите на Цветница
В българската традиция могат да се открият най-различни обреди, най-често с върбовите клони, и всички те са свързани с вярването в целебната им сила.
Още: Какво се готви само на Цветница?
На Цветница се изпълнява последният лазарски обичай “Кумичене”. Рано сутринта лазарките отиват на реката, като носят цветя, върба и малки хлебчета, наричани “кукли”. Момите се нареждат до реката, пеят обредни песни и хвърлят в нея цвете и парче от специалния хляб.
Макар да не е много популярно, от векове се вярва, че периодът около Цветница е времето на “разпускане” на покойниците. В някои региони се забиват върбови клонки върху гробовете на починалите и се пали огън, за да сгреят мъртвите и да им свети.
Какво се яде?
Още: Освен върбови клонки на Цветница: Защитете дома си от злото с това растение
Цветница е ден, през който според християнските практики е позволено консумирането на риба (другият такъв ден е Благовец) по време на великденския пост.
В празничния ден се консумира и специален хляб. Както вече казахме този хляб се нарича кукла, а в някои краища на страната се казва кравай или колак. Върху хлябът кукла се увива тънка тестена пръчка. Ето как да го приготвите.
Необходими продукти:
брашно - 1 кг
Още: Цветница 2025: Кога се пада, традиции и обичаи
яйца - 3 бр. (1 жълтък за намазване)
прясно мляко - 400 мл
кисело мляко - 3 с.л
олио - 3 с.л.
Още: Лесни бутер каноли, с които ще оберете точките на Великден
мая - 1 кубче прясна
захар - 2 с.л
сол - 1 с.л
Начин на приготвяне:
Започнете с първата и най-важна стъпка, а именно активирането на маята. За целта разбъркайте прясната мая със захарта, 50мл от топлото мляко и малко брашно. Покрийте я и оставете на топло.
Вземете сито и пресейте брашното два пъти, за да вкарате достатъчно въздух и да получите мека питка. Замесете хубаво еластично тесто, добавяйки вече активираната мая. Покрийте го и го оставете да втаса за поне час. През това време то трябва да е удвоило обема си.
Разделете тестото на четири еднакви части и разточете всяка една от тях във формата на голяма елипса. Подредете ги една върху друга, като намажете всяка с масло без последната.
Разрежете на осем части, като трябва да усучете всяко парче в една посока, подвивайки надолу. С ножица направете разрези по средата, за да получите цвете. Оставете питката на топло да втаса още един и последен (този път 30 минути ще са достатъчни).
За финал намажете празничната питка с разбития жълтък, поръсете със семена по желание и печете в загрята фурна на 160 градуса за около 40 минути.