Осолената сланина е изключително популярен продукт по нашите ширини и всеки знае за ползите от нейната консумация.
Консумира се предимно през зимния сезон. И разбира се, най-вкусна е домашно приготвената. В случая няма да ви е никак трудно да я приготвите. Но за да стане крехка и вкусна, и да се топи в устата, трябва да знаете едно правило.
Колко дни трябва да се държи сланината в сол?
Дори неопитен кулинарен специалист може да се справи с осоляването на сланина, но е важно да знаете коя сланина е подходяща за осоляване и колко сол трябва да сложите, за да осоли равномерно.
Сланината няма да стане суха и твърда - тя ще се топи в устата, ако направите това
Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание при избора на сланина е нейната плътност, цвят, кожа, миризма и дебелина.
Изберете сланина, чиято дебелина не надвишава 3-6 см. Това означава, че прасето не е старо и съответно сланината няма да е жилава. Тя трябва да е бяла или бледорозова в центъра. Ако е жълта, това означава, че е стара.
Преди осоляване сланината се измива под течаща студена вода и се подсушава добре.
След това я нарежете на парчета. Не пестете сол, както и подправки. Задължително сложете чесън, черен пипер и дафинов лист.
Задължително оставете осолената сланина на стайна температура за 3-4 часа. След това я увийте във восъчна хартия, а след това във фолио и я сложете в хладилника.
Ако сте сложили повече сол, сланината ще е готова за консумация още на следващия ден. Но като цяло 2-3 дни е оптималното време за правилно осоляване на сланина.