Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се приготвя традиционният български качамак?

15 април 2024, 07:45 часа

Докато за мнозина качамакът е вкусен родопски специалитет, който обикновено хапват, посетят ли това вълшебно кътче от страната ни, за мен той е вкусът на детството, споменът за любимите баба и дядо, жарта в старата печка на дърва, ароматът на обич и грижа, живият въглен, който пари в дланите и в душата ми и днес, когато ароматът на качамак изпълни въздуха наблизо и пробуди сладки спомени от едни мили времена и носталгия по тях и по хората, които вече ги няма.

Още: Как да подправим свински гърди за печене?

Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза

У нас качамакът се приготвя с масло и сирене, не знаех дали това е традиционната рецепта в Родопите, но така го обичах и така го правеха заради мен, макар да чувах, че някога дедите ни са слагали пръжки, а не масло и сирене в качамака. Никога не видях и цялото му приготвяне от край до край – събуждаха ме с аромата на готов качамак „Дохадай, сине, че ще изстине“ – се провикваше дядо, докато заливаше вкусотията със запържено масло.  

Години по-късно, търсейки вкуса от детството в различни местенца в Родопите, където приготвяха качамак по уж традиционна рецепта, но неоткривайки го, разрових старите тефтери, където онези криви от работа отрудени и любящи ръце, бъркащи най-вкусния качамак за мен, бяха записали и съхранили и рецептата за него. Споделям я с вас като реликва, като рецепта за обич, като мил спомен от детството.

Още: Класическа рецепта за вкусен качамак със сирене

Още: Как да уцелим точното време за варене на ориз

Още: Как най-лесно става почистването на свински черва

Необходими съставки за традиционния български качамак

В някои краища на страната в рецептата за качамак ще откриете запържена с червен пипер свинска мас, каймак или пръжки, в други – интересни рецепти как да приготвите качамака за десерт – сладък – с петмез, а в трети – с грис – вероятно защото става по-бързо, но традиционният български качамак се приготвя с царевично брашно, което се изсипва в съд с вряща вода и се вари около 40-50 минути на бавен огън, като с помощта на дръжката на дървена лъжица се оформят три кладенчета (дупки) в брашното в съда, през които да излиза парата, и непрекъснато се бърка, докато се вари, със специална дървена дълга и тънка бъркалка, наречена точилка, подобна на пръчка, до получаване на каша с желаната гъстота. Не е случайно, че историята на качамака у нас започва през XVIII век с навлизане на царевица като земеделска култура, а не с навлизането на гриса като храна. Това, което ви сервират в заведенията, приготвено за 15 минути от грис, е всичко друго, но не и качамак.

Освен царевичното брашно – 1 килограм, което трябва да е по стара традиция смялно едро, и водата – 3 литра с 3 малки лъжички сол за това количество брашно, за приготвяне на традиционния български качамак ви трябват още само 500 гр. сирене и 200 гр. масло. От ключово значение е обаче и маслото, и сиренето да са истински, а не имитиращи продукти или с високо съдържание на вода.

Още: Как се приготвят турските сарми с булгур

Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика

Как се приготвя традиционният български качамак?

Всъщност май вече ви разказах това. Щом знаете как да оформите кладенчета и как и с какво да бъркате качамака, знаете почти всички тайни за приготвянето му. Получите ли желаната гъстота, натрошавате сиренето в тавичка, слагате от качамака, мачкате го, пак слагате сирене и така, докато свършат. Разтопявате маслото в тиган и заливате този уникално вкусен родопски качамак. Веднъж опитали го, няма да помислите за друг или за различни полуфабрикати напразно носещи това име.

Да ви е сладко поне така, както на мен беше през детството.

Още: 2 страхотни рецепти за коледна пуйка – гостите ви ще си оближат пръстите

Още: Най-вкусната баклава, която някога сте опитвали: Ще стане хит на всяка празнична трапеза

Още: Кои са най-вкусните български ястия за чужденците

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес