Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Добавете тези подправки, за да имате божествена леща

22 януари 2023, 19:15 часа

Лещата е една от най-старите селскостопански култури, позната от дълбока древност, вероятно от епохата на неолита. Още древните египтяни и римляни са приготвяли различни ястия от нея и са пекли хляб.

Лещата засища и задоволява нуждата от повечето хранителни вещества за дълго време. Но в съвременното общество по някаква причина тя е по-малко търсена. Хората спряха да я ядат често. По своите хранителни свойства лещата се доближава до добре познатия боб.

5 причини да ядете леща - 5 ползи

Лещата е източник на омега-3 и омега-6 мастни киселини, жизненоважни за имунитета, еластичната и млада кожа и красивата коса. Продуктът съдържа и много калций, калий, фосфор, желязо, витамини А, В, С, бета-каротин, алфа-токоферол, цинк, селен, глутаминова киселина. Освен това лещата е богата на протеини, подобни по състав на животинските.

По съдържание на фолиева киселина изпреварва повечето други продукти. Лещата съдържа до 90% от препоръчителната дневна норма. Фолиевата киселина е особено необходима на бременните жени, тъй като допринася за нормалното формиране и развитие на плода.

Лещата е с високо съдържание на триптофан. В тялото триптофанът се превръща в серотонин, хормонът на доброто настроение. Ето защо продуктът се препоръчва да се включва по-често в диетата на тези, които са склонни към разстройства и стрес, страдат от депресия.

Тайната на вкусната леща е в една съставка

Лещата, за разлика от боба, се готви по-бързо, претоварва стомаха и червата по-малко и почти не допринася за образуването на газове.

Тъй като всички сортове са богати на протеини и "бавни" въглехидрати и практически не съдържат мазнини, лещата се счита за диетичен продукт - полезно е да се готвят ястия от нея за тези, които искат да отслабнат. Диетичните фибри в състава намаляват чувството на глад, подобряват храносмилането и допринасят за отстраняването на продуктите на гниене и токсините.

Рецепта за супа от леща

Съставки:

  • чаша суха леща;
  • 1 глава лук (голяма);
  • 3 средни моркова;
  • 1-2 големи домата;
  • 5,6 скилидки чесън;
  • стрък целина;
  • 4 супени лъжици растително масло;
  • 4-5 чаши зеленчуков или гъбен бульон;
  • чубрица, сол, подправки на вкус.

От подправките най-подходящи са куркумата, черният и червеният пипер.

Ако не добавите тези подправки към ЛЕЩАТА, тя никога няма да е като тази на баба

Готвене стъпка по стъпка:

Подгответе всички зеленчуци: изплакнете, подсушете, обелете, ако е необходимо.

Лещата - почистване и изплакване.

Лукът, чесънът, морковите, целината и доматите се нарязват на кубчета (предварително обелете доматите).

Изсипете растително масло в тенджера и го загрейте, добавете лука, запържете ги до златисто кафяво. След това добавете целина и моркови, оставете да къкри за 5 минути.

Към тях добавете лещата. Налейте бульон или вода 1:3, сол. Оставете да заври, намалете котлона на минимум, похлупете и оставете да къкри 30-40 минути (до пълното разваряване на лещата).

10 минути преди да смъкнете лещената супа прибавете доматите и счукания чесън.

Сложете 2 щипки чубрица.

Идеална е с препечен хляб.

Приятен апетит!

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес