Всички ще си оближат пръстите, ако приготвите печеното агнешко бутче така

04 април 2025, 11:23 часа

Надали има по-традиционна храна за пролетните празници от агнешкото месо. Почти всички българи залагат на ароматното месо за Великден или Гергьовден. Ето защо днес ще ви дадем идея как да приготвите изкушаващо печено агнешко бутче, което ще накара всички да си оближат пръстите!

Защо ядем агнешко на Великден?

В почти всички християнски страни, които празнуват Великден, агнето присъства под една или друга форма. Във Франция великденското агне се пече от тесто - L'Agneau Pascal, в Полша пък великденското „агнешко“ представлява сладкиш във формата на агне. В Германия, Финландия, Грузия, Гърция и много други се приготвя печено агнешко по различни рецепти.

Още: Какво ще ни пробутат за Великден вместо агнешко: Говори Симеон Караколев

Въобще, приготвянето на агнешко за Великден – независимо дали месо от истинско агне или символично във вид на хляб или сладкиш, е исторически обусловено. Причината е, че още от езическите времена на древните богове принасяли в жертва невинни агнета. Това имало и икономическа логика - стадата от овце трябвало периодично да се разреждат, като се колят млади мъжки животни.

Интересен факт е, че в миналото агнето се приготвяло цяло, без да се трошат костите, на открит огън и се изяждало преди зазоряване. Всички участвали в такова празнично угощение - от членовете на рода до случайни минувачи.

Необходими продукти:

Още: Най-популярни великденски цветя, които ще донесат пролетно настроение в дома ви

Едно агнешко бутче (около килограм и половина)

Едно пакетче масло 250 гр

1 ч.л. червен пипер

1 ч.ч. бульон от агнешко месо или топла подсолена вода

Още: Сладки с майонеза за Великден - приготвят се за 25 минути

2 с.л. вино

1 връзка магданоз

Брашно

Сол

Още: Как най-лесно да премахнем лошата миризма на агнешко месо?

Начин на приготвяне:

Започнете с почистването на агнешкото бутче като махнете ципите. Почистеното вече бутче се срязва по дължина, за да се извади бедрената кост. На мястото на костта се слага една трета от маслото, размесено с една щипка сол и ситно нарязан магданоз.

След това отворът се зашива с конец и бутчето се намазва с останалото масло, добре комбинирано с червения пипер и сол.

Не хвърляйте бедрената кост, тя ще ви трябва - поставете я на дъното на тавата, в която ще печете месото.

Поставете месото в тавата и запечете в предварително загрята фурна за четири-пет минути, след което отстрани в съда сипете половин чаена чаша бульон или топла вода. След като се изпече до зачервяване от едната страна, като от време на време се долива по една супена лъжица бульон, месото се обръща и се изпича и от другата страна, като се полива със собствения сос.

Изпеченото вече месо се изважда в топъл поднос и когато за поохлади се нарязва на порции. Сосът от тавата се прецежда, поръсва се с малко брашно, разрежда cе с вода, подправя с една-две супени лъжици вино и се кипва.

Разпределеното на порции месо се гарнира с печени картофи, полива с малко сос и се поднася със зелена салата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес