Първа рецепта
Съставки: 1 зелка – кисела от туршия, 500 г свинско месо, 1 чаена чаша ориз, олио, сух джоджен, 1 глава кромид лук, чер пипер - млян, сол, червен пипер.
Скълцвате месото на едро. Режете на ситно лука и го запържвате в част от олиото, като добавяте малко вода с цел да не загаря. Щом лукът стане „стъклен“, прибавяте скълцаното месо. Овкусявате лука и месото с чер пипер и сол, оставяте ги да се задушават.
Измивате ориза в две води (тоест, миете го 2 пъти), за да не лепне прекалено, сипвате го в купа, прибавяте останалото олио и подправките. В същата купа добавяте задушеното месо и лука, като разбърквате старателно всичко.
Постни зелеви сарми в гювеч - ще си оближете пръстите с такава уникална рецепта!
Разделяте киселата зелка на отделни листа, от които отстранявате големите жилки. Слагате по лъжица и половина (все пак, зависи от размера на листата) плънка върху всеки лист и завивате сармите, които получават приблизително формата на кюфтета. Постаравате се сармите да бъдат сравнително стегнати.
Върху дъното на тенджера поставяте чиния с дъното нагоре – нейното предназначение е да не позволи на сармите да загорят по време на готвенето. Сетне нареждате сармите в тенджерата, а най-отгоре поставяте друга чиния, за да ги притиска и уплътнява. Наливате месен бульон или зелев сок (армеяна чорба) с вода в пропорция 1:1 - защото зелевият сок по принцип е доста солен. В краен случай става и с леко подсолена вода. Целта е налятата течност да покрие сармите. Слагате тенджерата на котлона и го включвате на максимум, за да може съдържанието на тенджерата да кипне по-бързо и да ви спести време. Щом заври, намалявате котлона до минимум (най-много го слагате на 2, ако е прекалено слаб) и оставяте ястието да къкри в продължение на 2 часа.
4-те тайни на идеалните зелеви сарми
Втора рецепта
Съставки: 1 кисела зелка от туршия, 500 г свинско месо, 400 г лук, сол, олио, зърна чер пипер.
За тази рецепта, ако искате да изпитате удоволствието от оригиналния вкус, задължително се използва традиционна керамична тавичка - „гювеч“.
Накълцвате свинското месо на едро. В подходящ по размери тиган сипвате олиото, прибавяте сол – 2 щипки. Загрявате олиото до степен да започне да пуши леко. Слагате месото и го пържите, като не забравяте да го бъркате от време на време. В това време белите лука и го режете на по-едрички парчета. След като месото получи леко златист цвят, изсипвате лука при него. Запържвате тази комбинация 5 минути, като учестявате бъркането.
В хаванче счуквате зърната чер пипер – не се престаравайте и не хабете излишни сили, той трябва да бъде едро счукан! Щом лукът при месото стане „стъклен“, ги овкусявате с едро счукания чер пипер – приблизително 1 чаена лъжичка. Старателно разбърквате сместа и дръпвате тигана от котлона. Така можем да решим, че плънката е готова.
Вкусни зелеви сарми по традиционна рецепта
Време е да подготвите листата, които ще отделите от киселата зелка. Това означава да отстраните прекалено дебелите части от жилките. Във всеки лист слагате по 1-1.5 лъжица плънка и стегнато завивате краищата му на руло (или на „кюфте“, както ви харесва повече).
В керамичния гювеч нареждате сармите колкото може по-плътно. Наливате зелев сок, разреден със също толкова вода. Ако няматес зелев сок, може вместо него да ползвате леко подсолена вода – но така ще нарушите правилата на оригиналната рецепта. Захлупвате гювеча с капака му. Поставяте гювеча във фурната и печете 1 час на температура 220 градуса; сетне завъртате на 180 градуса и изчаквате още 30 минути.
Ястията и от двете рецепти сервирайте с кисело мляко или сметана; може и със зелени подправки!
Приятен апетит!