Знаете ли, че семената от чиа са сред най-здравословните храни на планетата. Те са пълни с полезни, хранителни вещества, които могат да имат важни ползи за тялото и мозъка ви.
Ако все още не сте включили семената чия в менюто си, време е да го направите. А, ако имате нужда от още убеждаване, ето 5 причини да обърнете внимание на тази супер храна:
Семената от чия са пълни с антиоксиданти
Тези антиоксиданти предпазват чувствителните мазнини в семената от гранясване. Най-важното е, че антиоксидантите се борят с производството на свободни радикали, които могат да увредят клетъчните молекули и да допринесат за стареенето и заболявания като рак.
Съдържат огромно количество фибри
Фибрите нито повишават кръвната захар, нито изискват изхвърлянето на инсулин. Въпреки че принадлежат към семейството на въглехидратите, техните ефекти върху здравето са драстично различни от тези на смилаемите въглехидрати като нишесте и захар. Теоретично това трябва да увеличи чувството за ситост, бавното усвояване на храната и да ви помогне автоматично да консумирате по-малко калории. Фибрите също хранят полезните бактерии в червата ви. Поддържането на здрава чревна флора е абсолютно важно за здравето.
Съдържат голямо количество протеин
Семената от чиа съдържат прилично количество протеин. В състава си те съдържат около 14% протеин, което е много високо в сравнение с повечето растения. Те също имат добър баланс на незаменими аминокиселини, така че тялото ви да може да се възползва от съдържанието на протеин, които семената осигуряват.
Семената от чия подпомагат загубата на тегло
Много здравни експерти вярват, че семената от чиа могат да помогнат за отслабване. Фибрите в тях абсорбират големи количества вода и се разширяват в стомаха ви, което трябва да осигури усещане за ситост и да забави усвояването на храната.
Семената от чия съдържат огромно количество Омега-3 мастни киселини
Подобно на ленените семена, семената от чиа имат много високо съдържание на омега-3 мастни киселини. Всъщност семената от чиа съдържат повече омега-3 от сьомгата. Важно е обаче да се има предвид, че омега-3 в тях са предимно ALA (алфа-линоленова киселина), което не е толкова полезно, колкото си мислите. ALA трябва да се превърне в активните форми ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA), преди тялото ви да може да я използва.