Оставката на политическия съвет на РБ означава, че имаме нужда от анализ и поемане на отговорност и според нас Националният координационен съвет трябва да приеме тази оставка.
Това каза пред БНР заместник-председателят на "Движение България на гражданите" и председател на предизборния щаб на Реформаторския блок Найден Зеленогорски.
"Марката "Реформаторски блок" постигна 110 000 гласа – най-много от всичките 3 фрагмента на десницата. За съжаление, оказа се, че проблемите с разцеплението в дясно са хронични. Това се случва вече за трети път, а след 2013 година – за втори.
РБ до последния момент търсеше обединението, опита да разшири проекта максимално и държахме вратата отворена, за да не се стигне до настоящата ситуация.
300 000 българи не са представени! Това е една значителна част от най-предприемчивите и осъзнати избиратели, хора, които държат на дясна визия за развитие на обществото. Очевидно е, че енергията на тези хора е доста голяма – видяхме го по времето на правителството на Орешарски", заяви той.
Изборният резултат вероятно е възможност за десните да намерят път един към друг и да бъдат мощна алтернатива на следващите избори, коментира Зеленогорски. Той изтъкна, че в РБ има няколко партии и лидерът на всяка индивидуално ще вземе решение дали да подаде оставка, но Блокът има едно политическо ръководство – Политическия съвет, чиято оставка е подадена.
Според Зеленогорски проектът "Реформаторски блок" не трябва да бъде разбиван.
"Около 45-50% от избирателите на Реформаторския блок през 2014-а са подкрепили РБ и на тези избори. Около 19% са подкрепили "Нова република", а около 10% – "Да, България". Има и едни около 25%, които са се разпиляли. Всъщност това е отговор на големия въпрос: "Какво трябва да правим от тук насетне". За нас единствената възможност на този етап е да се обединяваме около теми, които са важни за обществото, и през извънпарламентарна позиция да правим усилия за промяна на конкретни законопроекти или политики", заяви той.