"Ние още от лятото видяхме, че има затопляне в отношенията между ГЕРБ и президента. То се изразяваше в това, че президента Радев в един момент спря да споменава Борисов и ГЕРБ като някакво олицетворители на проблемна за България политика".
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Това заяви зам.-председателят на парламентарната група на БСП Кристиан Вигенин.
По думите му във времето са се видяли поредица действия, които доказват как на президента му харесва да има влияние в управлението през служебните кабинети.
По темата с Шенген той допълни, че България си е свършила работата и отговаря на критериите.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
ОЩЕ: Николай Милков: В нидерландската позиция за Шенген има противоречие
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
Още: "Не можем да имаме външна политика, докато ...": Из бисерите на „Величие“ за вота на недоверие
"Съмненията, които някои страни членки имат бяха преодоляни. Но очевидно има две, при които това не е така (бел.ред. Австрия и Нидерландия). Възникват други проблеми и страхове, които не са пряко свързани с критериите за членство в Шенген. България като външна граница е най-вече проблем границата с Турция. Ако се види статистиката ще стане ясно, че сме предотвратили влизането на десетки хиляди мигранти. Вместо България да бъде спирана щеше да е честно Австрия и Холандия да ни приемат и да видят с какво още могат да ни помогнат", допълни още Вигенин.
Според него влизането на България, респективно Румъния и Хърватия в Шенген би означавало да прехвърлим част от ресурса си по границите с Гърция и Румъния към тази с Турция.
"Реакциите на Нидерландия бяха по-скоро емоционални. Вместо да се плашим и сърдим – ще трябва да поработим. Както ние като страна осъзнаваме, че трябва да отстояваме своя интерес в рамките на ЕС и ще трябва да бъдем активни в двустранната дипломация. Нидерландия винаги са били скептични по отношение на нашето членство. Може би беше подценена двустранната дипломация. Ще чуем и министър-председателя Донев в петък какво има да ни каже", допълни Вигенин.
Още: "Няма за цел да упрекне правителството": За Желязков зад вота на недоверие стоят други идеи
Заместник-председателят на БСП напомни, че левицата е категорична в позицията си, че няма да подкрепи правителство с мандат на ГЕРБ.
"Ще отидем на срещата, за да заявим още веднъж, че няма как да получат нашата подкрепа. Тук не става дума за личността на проф. Габровски. Става въпрос затова, че връщането на ГЕРБ във властта - не считаме, че те са се поучили от миналото. В продължение на години ние бяхме опозиция на този модел. Въпреки че близо 2 години вече те не са във властта – нито веднъж не казаха, че са сбъркали някъде. Въпреки нуждата от действащо правителство няма как да дадем съгласие за правителство излъчено от ГЕРБ. В политиката трябва да има последователност и принципи. Ако ГЕРБ съберат необходимото мнозинство – оставаме конструктивна опозиция. Ние представляваме онези хора, които ни подкрепят, защото години наред се борим с този модел", категоричен е социалистът.