Съобразяваме се с изискванията на Механизма за сътрудничество и оценка. Това каза правосъдният министър Данаил Кирилов относно предложението за разследване на "Тримата големи" (главният прокурор и председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд) в съдебната власт, но го направи веднага след като уточни, че този въпрос не бил нов и се обсъждал от поне 2 години.
Опонентите твърдят, че и сега има режим за предсрочно прекратяване на правомощията на някой от тях, но той е заради обективна невъзможност да си изпълняват задълженията, а няма механизъм да се задейства освобождаване заради неизпълнение на задължения или заради престъпление, подчерта Кирилов.
На директен въпрос на БНТ дали не се почва темата сега заради "Апартаментгейт" и заместването на председателя на ВКС Лозан Панов в скандала – поради имот на съпругата му Елисавета, Кирилов отрече. Правосъдният министър не се съгласи и с Панов, че работата по новия механизъм ще "пришие изкуствено" главния прокурор. Интересно обаче Кирилов посочи, че опасението е "формално обосновано", но имало много случаи в международната практика – в англосаксонската, когато прокурор разследва началника си и бива подкрепен от обществото.
Що се отнася до отчетността на главния прокурор, Кирилов опонира, че вече имало механизъм за изслушване на обвинител номер едно от парламента на всеки три месеца. Въпросът обаче не бил в отчетността, но било далеч по-радикално искането за наказване и прекратяване на правомощията – от страна на "Демократична България".
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Изборът на главен прокурор ще стане по правилата каквито са, обеща новият правосъден министър – т.е. без "конюнктурни промени". Той заяви подкрепа мандатът на главния прокурор да си остане 7 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Относно делото "Иванчева" и дали то е решаващо за съдбата на Спецпрокуратурата, Кирилов показа предпазливост – делото било политическо дотолкова, доколкото Десислава Иванчева е кмет. "При всички положения това дело обучи не само институциите, но то беше и лакмус какво е борба с корупция, как трудно се доказва", каза Кирилов.
Автобусната катастрофа при Своге
В най-скоро време АПИ трябва да вземе мерки, да направи одит на участъка и да прецени дали да подмени настилката, предаде Нова телевизия. Има още две места, където трябва да бъдат направени ремонти – острият завой при река Градешница, където трябва да има укрепване, при водоскока в Луково също трябва да се вземат мерки.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)