Министър Тагарев в момента си върши чудесно работата като военен министър. Това заяви премиерът Николай Денков в Гранада, където участва в двудневната среща на лидерите на страните от Европейския съюз.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"Да, понякога Тагарев е малко по-остър в изказа, но това не е основание за оставки. Често ми се налага напоследък да кажа, че се намираме в предизборна ситуация, много неща се казват. Това, което трябва да се гледа, е какви са конкретните взети решения", каза премиерът по повод изказванията за оттегляне на министъра.
Още: България ще получи подкрепа за Шенген, ако изпълни задачите си до края на годината
Премиерът съобщи, че е разговарял днес с френския президент Еманюел Макрон по повод интересите, свързани с ядрената енергетика. Знае се, че за шести реактор очакваме гориво, произведено от френска компания, поясни Денков. "Очакваме Франция, с нейната много висока експертиза, да се включи в подготовката за седми и осми реактор в Козлодуй", допълни Денков, цитиран от БНТ.
По думите на премиера на днешната среща участниците в Европейския съвет са обсъдили отново въпроса с миграцията и охраната на европейските граници. Той посочи, че има единодушие за важността на охраната на външните граници и за нуждата да се работи с държавите, откъдето идват мигрантите.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
"Примерът с Турция в момента е положителен - това, че имаме сътрудничество, помага значително по отношение на границата с България и Гърция. Контрастът с африканските държави е много голям в това отношение", отбеляза Денков.
По неговите думи разговорите са засегнали защитата на границите от незаконни мигранти и възможностите за подпомагането на законната миграция. "Някои държави в Европа като Германия имат голяма нужда от специалисти и очакват миграция", отбеляза премиерът.
Още: Денков домакин на Мицотакис и Чолаку за регионалната свързаност
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
"Около половината от мигрантите тази година идват като легални мигранти, проблемът е с останалите. Трябва да разграничим легалната от нелегалната миграция, желаните от тези, които търсят социални помощи и не искат да се интегрират в Европа", допълни той. "Вместо да гледаме как да преразпределяме проблема, трябва да решим проблема по същество", заяви Денков. Той отбеляза, че новите правила за миграцията ще трябва да се приемат с единодушие в ЕС.
По думите на премиера не се очаква пробив непосредствено след предстоящата му среща с канцлера на Австрия по въпроса за приемането на България в Шенген. Тази среща е част от съвсем системните ни усилия да убедим, доколкото е възможно от наша страна, както политиците в Австрия, не само канцлера, който видяхте, че се разболя и не дойде тук, но и другите политици, от които зависи това решение, посочи Денков. Той уточни, че ще има срещи във Виена с групите в австрийския парламент.
Още: Денков за фалшивото видео с него: Никога не съм призовавал хора да си предоставят личните данни
Премиерът съобщи, че е говорил за българските аргументи за присъединяване към Шенген с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с нидерландския премиер Марк Рюте и с френския президент Еманюел Макрон. Всички казват "да, имате вашите аргументи и трябва да ги използвате", заяви Денков.
По повод разширяването на ЕС и свързаните с това спорове той посочи, че нашата държава в момента има резерви само спрямо Северна Македония заради очакванията да се изпълнят ангажиментите, приети миналата година. "По отношение на другите държави имаме по-скоро позитивно мнение, тъй като е ясно, че тези държави имат бъдеще в ЕС и, ако то не бъде ясно показано как да се реализира, те могат да потърсят друг път на развитие. Никой няма полза от това", каза министър-председателят.
По повод предстоящата среща във Варна следващата седмица той поясни, че тя е важна за региона и включва нашата страна, Гърция и Румъния като домакини, а също представители на Молдова. Основната цел на тази среща е да се пристъпи към практическото реализиране на коридорите юг-север от Гърция през България и Румъния към Молдова и Украйна. Говорим за нефтопродукти, магистрали, железопътни линии, дигитална свързаност, отбеляза министър-председателят.