"В момента сме свидетели на изтрезняване. На българина като че ли този интензитет на избори – през 6 месеца, през 9 месеца, през 12 месеца, му подейства отрезвяващо да погледне ако не дългосрочно, то поне реалистично в избора, който му е под ръка, и да си даде сметка, че чакането на месии всъщност е много романтично, прекрасно за сюжет на филм или приказка, но в политиката не е източник на решение, а на още повече главоболия. Затова в момента като че ли се насочваме към наличния асортимент".
Такова мнение изказа пред БНР политологът и преподавател в НБУ Любомир Стефанов. Според него много бързо "амортизираме" политическите си представители, без да си даваме сметка, че нови просто няма откъде да дойдат. По думите му е нужно и дори здравословно част от тях периодично да си дават почивка, която да се изразява именно чрез крачка назад и липса в политическите листи на партиите за различни видове избори. В този смисъл политологът не вижда проблем в отсъствието на Мария Габриел и загубата на водеща позиция за Атанас Атанасов в предизборните листи. И все пак отсъствието на някои лица поражда много въпроси.
"Не очаквах г-жа Габриел да бъде част от листата на ГЕРБ. Тя би била евентуално част от следващите процеси около сформирането на ЕК или някаква динамика в ЕП. За мен няма изненада. Въпросът е оттук нататък какво ще се случва".
Още: "Алфа Рисърч": ГЕРБ са фаворити, а ПП-ДБ донори на изборите 2 в 1
Стефанов изказа мнение, че изненади винаги има, но: "Въпросът е от порядъка и калибъра. В случая според мен са допустими, в границите на нормалното".
За потенциала на Ваня Григорова в предстоящите избори, политологът подчерта, че е важна електоралната активност и кампанията:
"Григорова все още има някаква политическа енигма и някакъв политически чар. Има интересни акценти, които може да използва. Но една птичка пролет не прави. Само тя да – да бъде разпознаваема, да бъде ракетата носител, но е въпрос на кампания и на хора".
При Делян Пеевски се търси баланс, коментира също Любомир Стефанов и посочи, че на някои места може да дразни, но на други нараства влиянието му. Той напомни, че в последните няколко избирателни цикъла ДПС се опитва да излезе от класическите си региони.
Още: Божков с ва банк: Шах с пешката срещу ББ-ДП с протестен вот
А за Елена Йончева и явяването ѝ с листата на ДПС на евровота той каза: "Не знам г-жа Йончева какво направи и каква договорка е имала за пето място, тъй като Движението, въпреки размаха и обещанията си, трима души мисля, че е максимумът, който ДПС може да вкара. Даже четирима да са, г-жа Йончева пак не попада там".
Според него за ДПС Йончева е допълнително "европейско украшение".
Политологът подозира, че може и да има някакво пренареждане в редиците на ГЕРБ.
25 многомандатен избирателен район в София, в който битката ще е лидерска, Стефанов нарече "панаир на суетата". Според него ако там избирателната активност е под средната за страната, това ще ни покаже всичко.