"Дребнавост е искането за оставка на шефа на НСО. Предоставените записи на прокуратурата са по нейно искане и отказът за това би бил престъпление. Прокуратурата се опита да свърже, поне в публичното пространство, това искане с шпионския скандал в ДАНС, но не и се получи". Това написа във фейсбук Николай Радулов от ИТН.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Цялата тази шумотевица е свързана по-скоро с желанието да се поеме контролът върху НСО. Но това е ненужен ход. И без това НСО е само формално под ръководството на президента. Този, който му формира бюджета и дава парите - реално го ръководи", написа още експертът.
Още: Шефът на НСО: По закон съм длъжен да предам записите
Припомняме, че с пълно единодушие министрите решили да поискат оставката на ръководителят на Националната служба за охрана бригаден генерал Емил Тонев. Искането на оставката му е поради няколко обстоятелства. "Първо - предаването на видеоматериали от служебните и официалните входове на Министерския съвет, което предаване се извършва в нарушение на основните гаранции за сигурност на лицата на територията на Министерски съвет. Включително - в сградата на Министерски съвет, където е контактната точка, където могат да се подават сигнали директно до европейската прокуратура, и съответно тук има защитени свидетели", аргументира по-рано искането говорителката на МС Лена Бориславова. Освен това имало информация за непрозрачно разходване на средства от бюджета на НСО - това също е сред основните мотиви за исканата оставка.
До дни правителството ще внесе в парламента законопроект за изменение на закона за НСО. Основна точка е него е намаляването на срока, в който службата охранява бивши висши държавници - от 4 на 1 година. Това автоматично значи и че с гардовете си ще се раздели бившият премиер Бойко Борисов, който не е на власт от април 2021 г. За втори път от началото на мандата на това правителство се поставя въпроса за оставката на шефа на НСО - първият път въпросът бе повдигнат от министъра на транспорта Николай Събев, след като НСО допусна развихрянето на привърженици на "Възраждане" със снежни топки и викове навръх националния ни празник 3 март на Шипка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му