"За БСП се налага да взема трудни решения, но да оставим България без правителство и парламент в тази ситуация е изключително безотговорно и ние сме готови да платим политическа цена, но страната да стои стабилно". Tова заяви депутатът от БСП и заместник-председател на Народното събрание Кристиан Вигенин пред БНР.
Още: Не може в глутница вълци да пратиш агне: Ревизоро за бъдещия вътрешен министър
Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ
Той изрази притеснение разделението в българското общество. "Да се търсят политически дивидент в тази ситуация е политическо мародерство във време на война. Трябва да дефинираме по-ясно кое е доброто за България в тази ситуация, да се опитаме да преведем заедно България през тази криза. Сега всичко е непредвидимо", каза Вигенин, като подчерта, че коалицията стои стабилно.
За войната в Украйна, Вигенин заяви, че първо трябва да се постигнат условията за примирие в Украйна, а след това да се мисли за последващите стъпки. Да не се поставят предварително условия при преговорите между Москва и Киев. Едва ли можем да очакваме някакъв драматичен напредък и при третия кръг от преговори", каза той.
Русия не успя с мълниеносната атака, както очакваше, и сега не е в чак толкова силна позиция. Тя не успя да убеди и собственото си население защо тази война е справедлива. Обяснението кой е прав в една война е много важно нещо, а струва ми се, че Путин не можа да го обясни и му става все по трудно, тъй като нещата се затягат", коментира Вигенин.
Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната
Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?
По думите на Вигенин не може някой друг да избира посоката на развитие на една държава, освен нейните граждани. "Това, което се случи през 2014 година в Украйна, започна от едно дребно събитие. Kека припомним как тръгна всичко. Започна от това, че едно договорено и предстоящо да бъде подписано споразумение за асоцииране на Украйна с ЕС беше спряно от Янукович под натиска на Русия. Започнаха протести и стъпка по стъпка се получи онази ескалация. След събитията от 2014-а Крим премина под руски контрол, а Донбас - регионите на Донецк и Луганск - бяха извадени от политическия процес в Украйна и една голяма част от населението, което е с проруски симпатии, спря да участва в изборите в Украйна. Така се получи съществен превес на силите, които искат проевропейско развитие на страната. ... Изборите там преминаваха по всички правила. От гледна точка на ОССЕ изборите в Украйна са минавали по високи стандарти", каза още Вигенин.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат
Още: Антоанета Цоневa: Коалицията е стабилна, но ГЕРБ да не водят хибридни атаки