„През последните шест месеца станахме свидетели на безпрецедентно високи цени на електроенергията вследствие на газовата криза. Геополитическото напрежение поднася удобно обяснение на кризата, но то е само конюнктурен фактор". Това заяви българският евродепутат и член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в ЕП Иво Христов по време на дебат с еврокомисаря по енергетика Кадри Симсон.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
"Проблемът е в идеологическия подход на нашия съюз към енергетиката. Той е причината да се лишим прибързано от атомната енергия и газа. В България близо 40% от населението попада в категорията „енергийно бедни“, а дилемата „храна или отопление“ стои пред редица домакинства“, допълни той.
„В обединена Европа енергийно бедните са официално 31 милиона и тъкмо те са най-драматично засегнати от скока на цените. Енергийната криза засилва недоверието в Съюза, което крие и политически рискове“, каза още Иво Христов.
„Ако ефектът от либерализацията е скок и волатилност на цените, каква е ползата от нея?“, попита той. По думите му, включването на ядрената енергия в зелената таксономия е стъпка в правилната посока. „Класифицирането ѝ само като „преходна технология“, обаче, в съчетание с трудно изпълними технически параметри, е половинчато решение. В контекста на енергийна криза, се нуждаем от устойчиви мерки“, каза още Христов.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)