Единодушно с 93 гласа "за" депутатите приеха на първо четене промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112.
Според тях граждани със слухови или говорни увреждания ще могат да подават сигнали чрез SMS или видео връзка, която да се приема от човек, разбиращ жестомимичния език.
"Трябва да се осигурят необходимите условия за достъп до Националната система за спешни повиквания на граждани със слухови или говорни увреждания", пише в новия текст.
Според вносителите от левицата новите текстове ще засегнат около 100 000 български граждани с увредени слухови и говорни възможности.
"Опитът на други страни в тази област е показателен. В някои страни е създаден номер, различен от 112, на който да се изпращат кратки текстови съобщения. В голям брой от тях, включително Естония, Швеция, Дания, Великобритания и Франция, са предприети конкретни действия за осигуряването на достъп до услуги за спешна помощ за ползватели с увреден слух. В тези държави са въведени допълнителни специални номера, например номер 114 във Франция, 999 във Великобритания и т.н., чието единствено предназначение е да приемат текстови съобщения и да осъществяват контакт с пострадалия и с компетентните служби за спешно реагиране", мотивират предложението си от БСП.
Новите текстове ще влязат в сила шест месеца след обнародването му в Държавен вестник.
Според левицата отлагането с шест месеца осигурява време, необходимо за предварителната подготовка и за обезпечаването на нужните бюджетни средства.