В Министерството на правосъдието вече има разработен законопроект, гарантиращ независимо разследване на главния прокурор в съответствие с европейските стандарти и препоръки. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от "Демократична България" Атанас Славов.
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
По думите му липсата на реална възможност за търсене на отговорност от главния прокурор и за неговото отстраняване, според действащия конституционен ред, трудно може да бъде компенсирана само с промени в законите.
"Необходима е процедура, която да не зависи от "йерархични лоялности и конюнктурни обвързаности на членове на ВСС"; такава пълноценна процедура за търсене на отговорност на главния прокурор е възможно да бъде приета само чрез конституционна промяна", посочи Славов.
Той припомни, че вчера Конституционният съд се произнесе за необходимостта от парламентарна отчетност на главния прокурор, което според депутата е важна стъпка в тази посока.
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
В същото време обаче, посочи той, миналата седмица видяхме как приключи производството пред Висшия съдебен съвет (ВСС), инициирано от министъра на правосъдието с искане за освобождаване на главния прокурор за извършени от него конкретни нарушения и уронване на престижа на съдебната власт. Той запази своя пост, но ВСС окончателно загуби своя авторитет пред обществото, отбеляза представителят на ДБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Призив от Елена Поптодорова: Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна
След него думата поиска председателят на ДПС Мустафа Карадайъ, който заяви, че още през януари депутати от партията са внесли промени в Конституцията.
От януари ДПС "черно на бяло" е предложило промени в Конституцията, за да може главният прокурор да бъде разследван. Ако г-н Славов искаше да бъде разследван наистина главният прокурор, трябваше да го разгледаме и заедно да внесем конкретни промени, а не само с лозунги от трибуната на Народното събрание да се казва кой крив и кой - прав", посочи той.