Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цацаров действа като слон в стъкларски магазин с КТБ, смята Татяна Дончева

26 юни 2014, 09:00 часа • 36342 прочитания

Казах ви за „развода” между Пеевски и Василев преди изборите, защото той имаше пряко отношение за политическото бъдеще на страната. Това коментира бившият червен депутат и лидер на Движение 21 Татяна Дончева.

Преди една година олигархичният кръг Пеевски-Василев-КТБ заедно с Доган си направи правителство. А на Кутев трябваше да му направи впечатление колко струва охраната на Пеевски преди година, захапа Дончева.

Сега, след развода, следва делене на фирми. На думи те може да са били договорени, но чисто юридически не е така. Има и компании на Василев с мениджмънт на Пеевски – в това отношение Пеевски изигра Василев. А екшънът с КТБ стана, защото Пеевски дължи 300 млн. лева на Корпоративна банка, както и заради деленето на компании, заяви Дончева в сутрешния блок на Нова телевизия.

Олигархичният кръг на КТБ придоби много сериозни размери в много икономически сектори в България. А КТБ има дългове към ВТБ, Василев трябва да мисли как да обслужва и тях, посочи Дончева. Отделно налице са и големи икономически проекти, в които е замесен Цветан Василев, добави тя.

Това, което направиха БНБ и правителството с КТБ, не беше много добре премерено. Защото се насаждат страхове за банковата система. Всеки ден се появява някой – Чобанов, Искров, Хампарцумян, които с безизразен глас казват, че няма опасност. И хората си мислят, че има голяма опасност точно заради това. Да изберат един човек, авторитетен, за да говори и да не се нагнетява напрежение, призова бившият депутат на БСП.

В рамките на четири дни има организирано теглене на 1,2 млрд. лева от КТБ и то от държавни предприятия, главно от енергетиката. „Депешът” беше даден още преди изборите, твърди Дончева.

По отношение на Сотир Цацаров и вчерашните му излияния медиите да спрат да се занимават с SMS сагата между Пеевски и Василев, Татяна Дончева счита, че Цацаров не е достатъчно добър за главен прокурор. Цацаров е добър на ниво преписки, смята тя. И БНБ действително внимава с него, защото го счита за човек на Пеевски. Как може да има подход към Цветан Гунев – абсурдно, смята тя. А акцията на прокуратурата в КТБ е пълна простотия – така се засилва впечатлението, че държавното обвинение събаря една банка, сигурна е Дончева.

„Булгартабак” е ключово предприятие – от няколко месеца там тече сага. Предишната година Стоян Мавродиев (бел. ред. – председателят на Комисията по финансов надзор) искаше да премести офиса на КФН и накрая подаде сигнал, че някой го оклеветява, защото не се разбраха вътрешно. Прокуратурата направи преписка, Цацаров се изказа и уж всичко приключи с тази клевета. Но преди два-три месеца Градската прокуратура е подновила случая и казала на Дирекция на полицията да проверява не само клеветата, а да проверява вредителство по Глава Първа на Наказателния кодекс на част от заместниците на Мавродиев в КФН, каза Дончева. А единият от тези заместници ще решава въпроса с „Булгартабак” и акциите на холдинга. Разпределението там е към фирма на Маджуков и други компании, докато предприятието го държи „неизвестно физическо лице”, зад което вероятно седи Пеевски. Новият собственик не е отправил задължителното търгово предложение към миноритарните акционери и, според Дончева, това дава повод на КФН да се намеси. Nа 30 юни предстои Общо събрание на „Булгартабак” и оттам може да излезе ключът от бараката, заключи Дончева.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес