Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дори умереното пиене е вредно за здравето

12 юли 2014, 13:25 часа • 49842 прочитания

Дори умереното пиене е вредно за здравето. Консумирането само на две чаши вино дневно може да създаде проблеми, установи британско проучване, цитирано от в. "Дейли мейл".

Още: STAR Channel те кани да се отпуснеш със завладяващи премиери и любими сериали (ВИДЕА)

Още: Рекордни количества "еректилен мед" конфискува Франция. Какво е "еректилен мед"?

Това най-ново изследване на Лондонския институт за хигиена и тропическа медицина опровергава предишни изследвания, според които приемането на малки количества алкохол предпазват сърцето.

Колкото по-малко пие човек, толкова по-малък е и рискът от сърдечен удар, тъй като не се повишава кръвното му налягане, уточнява БТА.

Екипът на проф. Хуан Касас е сигурен, че съществува пряка връзка между рязкото ограничаване на приема на алкохол и сърдечносъдовото здраве, независимо дали субектът е епизодичен, умерен или злоупотребяващ консуматор на алкохол.

Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Според проф. Касас дори и невинни на пръв поглед количества напитки, като халба бира дневно или две чаши вино, могат да имат негативен ефект върху здравето. А тоталното въздържание винаги се отразява благотворно върху организма.

Други учени приветстваха резултатите от изследването на екипа. Според тях е крайно време да възтържествува здравият разум. Д-р Тим Чико, специалист по кардиология от университета в Шефилд, поддържа същата теза: "Няма почти никакъв положителен ефект от пиенето на алкохол, дори в ограничени количества! Ако искате де намалите риска си от инфаркт, трябва да се отправите към магазините за плодове и зеленчуци, а не към кръчмата!"

Предишни изследвания твърдяха, че умереното пиене може да предпази сърцето от удар, но учените така и не стъпиха на здрава биологична теория в защита на тази теза. Според мнозина ресвератролът - оксидант, съдържащ се в червеното вино, имал благотворни ефекти върху сърдечносъдовата система, но други отричат неговото положително въздействие.

Изследването на проф. Касас е обхванало 260 хиляди души и е било проведено съвместно с колеги от университета в Пенсилвания.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Според него пациентите много често скриват истината пред лекарите за действителните количества алкохол, които изпиват. За да се избегне този проблем, екипът на Касас изследвал само умерени пиячи, които нямало какво да крият. Те представляват 7% от населението и са носители на генетична вариация, която не им позволява да консумират повече от едно-две питиета, без да им стане лошо.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес