Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас

16 февруари 2025, 10:44 часа

Милиони хора по света страдат от диабет. Заболяването не може да се излекува, но може да се предотврати и да се държи под контрол. Всичко зависи от вашия начин на живот и диета. Ако сте предразположени към заболяването или имате първите признаци на заболяване, не трябва да пропускате закуската. Но тя трябва да се състои от правилните продукти. Руският диетолог д-р Марина Макиша споделя какво включва перфектната закуска при това заболяване. 

Перфектната закуска при диабет

"Яйца или омлет за закуска са чудесен избор за хора с диабет. Научните изследвания потвърждават, че яденето на яйца на закуска е полезно. Те почти не съдържат бързи въглехидрати, а проблемът с диабета е свързан с повишаване на нивата на кръвната захар поради голямото количество захар. Това от своя страна провокира отделянето на инсулин и нарушава функционирането на цялата система", казва експертът.

Здравен съвет за деня, 14 февруари: Лекар: Яжте тези храни на закуска и ще забравите за отоците и подуването

Омлетът се състои от протеини и мазнини, така че практически няма ефект върху нивата на кръвната захар. Освен това такава закуска е много засищаща, така че след нея няма желание да ядете нещо сладко или висококалорично.

"За да направите омлета още по-здравословен, можете да добавите зеленчуци като чушки, домати, броколи, карфиол и зелен грах. Можете да поднесете омлета и със зеленчукова салата, подправена с ябълков оцет. Ябълковият оцет забавя разграждането на въглехидратите, което ги кара да навлизат по-бавно в кръвта, намалявайки скока на глюкозата. Редовната консумация на ябълков оцет може да осигури забележими резултати. Но лимонът няма такива свойства", споделя лекарят.

Здравен съвет за деня, 30 януари: Лекар: НЕ пропускайте закуската, това са последствията

 

Тъмният шоколад с ниско съдържание на захар също може да бъде част от здравословна закуска. Въглехидратите в черния шоколад обикновено не надвишават 30 грама на 100 грама продукт. Дори малко парче шоколад съдържа минимални количества въглехидрати и захари, които не могат да повлияят значително на нивата на кръвната захар. Освен това какаото, съдържащо се в шоколада, има положителен ефект върху състоянието на кръвоносните съдове. Хората с диабет често изпитват съдова патология, а магнезият, който е част от какаото, помага в борбата с него, съветва специалистът.

Лекарят допълва, че закуската влияе не само на качеството на живот. С правилната диета животът може да бъде удължен с цели десет години.

Кардиолог: Това е закуска №1 при висок холестерол 

Състав и полезни свойства на омлета

Омлетът по същество е протеиново ястие, което активира метаболитните процеси в организма, създавайки строителен материал за клетките (калоризатор). Продуктът съдържа холин, витамини B, D, както и полезни минерали като мед, желязо, хлор и сяра, йод, флуор . Този комплекс от витамини и минерали е в състояние да осигури своевременно предаване на импулси към нервните окончания, спомага за поддържане на гъвкавостта и еластичността на ставите и има благоприятен ефект върху функционирането на стомашно-чревния тракт.

Вреда от омлета

Самите съставки на омлета са продукти, които предизвикват алергични реакции, заедно могат да повишат нивото на холестерола в кръвта и да доведат до образуването на холестеролни плаки. Омлетът, пържен в масло или мазнина, съдържа канцерогенни вещества, които водят до появата на злокачествени тумори.

Лекар: Закуска №1 за регулиране на кръвната захар 

Омлет за отслабване

Омлетът често се включва в менюто на различни диети и хранителни методи, например нискокалоричната диета и диетата с яйчен белтък препоръчват готвене на омлет. За да получите максимална полза, по-добре е да ядете омлет през първата половина на деня, в идеалния случай за закуска, за да ускорите метаболизма.

За да намалите калоричното съдържание на омлета, можете да го приготвите от яйчен белтък, с добавяне на 1 жълтък или изобщо без него, като използвате нискомаслено мляко или кефир до 1% мазнини. Традиционният начин за приготвяне на омлет е яйцата да се разбият със сол и мляко, да се изсипят в тиган със загрято олио ( масло или слънчогледово ) и да се запържат до готовност, с или без капак. Алтернативни и по-здравословни начини са омлетът да се приготви във фурна, микровълнова, на пара или в тиган, но без олио, а като се налива малко вода и се оставя да заври. 

Здравен съвет за деня, 21 януари: Лекар: Яжте тези 2 евтини храни на закуска, свалят холестерола и чистят токсините от тялото

 

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес