Този сезонен плод е изключително полезен за консумация по това време на годината. Руският лекар Михаил Гинзбург препоръчва консумацията поне на 50 гр къпини на ден по това време на годината.
Ползи от къпините
"Полски учени съобщиха, че къпините - техните плодове, листа и дори корени - съдържат полифеноли, витамини и минерали, които имат противовъзпалително и антиоксидантно действие", съобщава лекарят.
Диетологът Михаил Гинзбург споделя и за други ползи от къпините. Според него те съдържат редица вещества, които ги правят изключително здравословни. Въпреки това, ако имате определени заболявания, трябва да ги консумирате с повишено внимание.
Този плод предпазва сърцето и червата
"Къпините са полезни за здравето, тъй като съдържат флавоноиди, които имат противовъзпалителен ефект. Те също имат аналгетичен и антипиретичен ефект. Подобно на малините, къпините помагат при настинки. По-добре е да имате замразени горски плодове у дома, за да можете да ги ядете по време на заболяване“, препоръчва лекарят.
Хранителната стойност на къпините е около 40 килокалории на 100 грама, каза лекарят. Тези цифри са приблизително 20–30 процента по-ниски, отколкото при ябълките, а също така и с 20–30 процента по-високи, отколкото при зеленчуците (например тиква). Препоръчителното количество плодове на ден за възрастен е 50-100 грама.
В някои случаи къпините могат да бъдат опасни за здравето, предупреждава диетолог.
„Къпините са вредни при повърхностни гастрити и пептични язви, особено по време на обостряне, тъй като в тези случаи могат да причинят болка“, обяснява Гинзбург.
Според доктора плодовете на черницата на външен вид много приличат на къпините и нямат разлика от тях от хранителна гледна точка. Разликите могат да бъдат само в процентното съдържание на веществата в плодовете, но и те не са много съществени.
Удивителната хранителна стойност на къпините също помага за поддържане на здравето на мозъка. Къпините могат да подобрят работата на мозъка (както и някои други видове горски плодове). Според някои данни редовната консумация на къпини има най-голям ефект върху краткосрочната памет.
Манганът, присъстващ в големи количества в къпините, е много важен за правилното функциониране на мозъка. Значителна част от мангана в тялото е концентрирана в синапсите на мозъка. Манганът играе важна роля в синаптичната трансмисия и неговият дефицит е свързан с много заболявания, включително епилепсия. Поради тази причина е много важно да се осигури достатъчен прием на манган.
"Има предположения, че къпините и техните екстракти могат да предпазят мозъчните клетки от дегенерация. Това се дължи на повишеното съдържание на полифеноли в тези малки плодчета", казва още лекарят.
Лекар: Компотът от този плод може да се превърне в отрова заради грешка, която всички правим
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!